Стандард

инспекција

ЕКОНОМИЈА

УПОЗ бара вонредна инспекција поради не исплатата на К-15 за 2020 година

Влатко Зорба
Синдкатот на УПОЗ поднел барање за вонреден инспекциски надзор до Државниот инспекторат за труд, во врска со не исплатата на регресот за годишен одмор за...
ЕКОНОМИЈА

Инспекциските служби спровеле 5.228 контроли и надзори, затворени се шест угостителски објекти

Влатко Зорба
Во периодот од 8-ми до 14-ти февруари, Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот инспекторат за животна средина, Агенцијата...
КОМПАНИИ

По инспекцијата во „Макстил“: Работиме според имплементирана А дозвола која го пропишува нивото на бучава

msp-admin
Изминатиот ден беше направен вонреден инспекциски надзор од страна на ДИЖС за утврдување на емисијата на гасови на мерните точки во Макстил АД. Во очекување...
ЕКОНОМИЈА

Со законските измени: Рестораните кои ќе прават свадби ќе бидат затворени на 30 дена

Берта Китинска
Инспекторите ќе може да затвораат објекти и да наплаќаат казни на самото место, од моментот кога измените и новите мерки ќе стапат на сила, тие...
ЕКОНОМИЈА

Филиповска-Грашкоска: Предложено е поведување на повеќе од 25 кривични пријави за кршење на законите

Вкупно 12.799 вонредни надзори се извршени од шестте инспекциски служби во периодот од 27 мај до 3 јуни. Од нив, 11.504 контроли има направено Државниот...
ЕКОНОМИЈА

Извршени вкупно 2 895 вонредни инспекциски надзори во периодот од 12 до 18 мај

Инпсекциските служби во периодот од 12 до 18 мај годинава извршиле вкупно 2 895 вонредни инспекциски надзори за почитување на сите препораки и мерки за...
ЕКОНОМИЈА

Пет угостителски објекти и 60 кафемати се затворени при инспекциските надзори

Берта Китинска
Пет угостителски објекти и 60 кафемати на бензински пумпи во Скопје, Тетово, Битола и Куманово се затворени при инспекциските надзори спроведени во периодот од 9...
ЕКОНОМИЈА

Пазарниот инспекторат затвори 17 објекти – не ги почитувале мерките за заштита од коронавирусот

Државниот пазарен инспекторат досега затворил преку 17 објекти кои не ги почитувале владините мерки за заштита од коронавирусот. Како што соопшти директорот на Инспекторатот, Стојко...
ЕКОНОМИЈА

Колемишевски: Трговците ја користат паниката која владее кај народот

Берта Китинска
Во Македонија нема опасност од снабдување продукти кои изминативе денови граѓаните масовно ги купија од македонските маркети, а Државниот пазарен инспекторат ќе направи проверка дали...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!