СТАНДАРД life

Фејсбук

ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук може да воведе опција за криптирани аудио и видео повици

msp-admin
Доста веројатно е Фејсбук да ги прошири можностите на опцијата Secret Conversations со додавање на аудио и видео разговор. Ние дознаваме за оваа експериментална новина...
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook ги блокира профилите на корисниците, кои известуваат за лажни сметки и спамери

msp-admin
Facebook продолжува да работи напорно за да стави крај на проблемот со лажните вести и спам-пораките помеѓу профилите. Компанијата користи подобри механизми за блокирање на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook е првата апликација, што не е во сопственост на Google, која е преземена над 5 милијарди пати за Android

msp-admin
Facebook е најпосакувана платформа за комуникација, но факт е дека сè повеќе луѓе ги користат своите сметки за пристап до новости и најактуелни содржини на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Threads е новата апликација за комуникација на Instagram

msp-admin
Instagram ја претстави апликацијата Threads, која нуди можност за споделување постови со група блиски пријатели. Иако е посебна програма, Threads дава пристап до алатки за...
КОМПАНИИ

Зукерберг: Никој не заслужува да биде милијардер

msp-admin
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Зукерберг, петтиот најбогат човек во светот, беше замолен од свој вработен да одговори на тврдењето на американскиот претседателски кандидат Берни...