Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook е првата апликација, што не е во сопственост на Google, која е преземена над 5 милијарди пати за Android

Facebook е најпосакувана платформа за комуникација, но факт е дека сè повеќе луѓе ги користат своите сметки за пристап до новости и најактуелни содржини на Интернет. Повеќе истражувања исто така покажуваат дека за милиони корисници првото нешто што го прават наутро е најавување на социјалната мрежа. Ова е причината зошто не изненадува тоа што Facebook сега се фали дека ја преминал границата од 5 милијарди преземања од Google Play. На овој начин се приклучува на елитниот клуб на апликации со толку многу преземања.

Зачудувачки факт е дека сите мобилни апликации со слично достигнување ги развива Google. Меѓу нив се Google Play Services, Google Maps и YouTube. Приклучувањето кон Facebook не е изненадувачки, поради популарноста на социјалната мрежа на глобално ниво. Компанијата има и ексклузивни партнерства со голем број производители на паметни телефони кои ја пред-инсталираат Facebook App на своите нови уреди. Во некои земји како Индија, Facebook Lite ужива голема популарност, објави AndroidPolice.

Ова е лесна верзија на Facebook која е оптимизирана за уреди со понизок хардвер и 1 GB RAM меморија. Насловот е исто така од големо значење за сегашното достигнување. Благодарение на тоа, многу повеќе луѓе можат да пристапат до нивните профили кога се во движење без оглед кој уред го користат. Досега, Facebook е единствената апликација за Android со 5 милијарди инсталации кои не се создадени од Google. Времето ќе покаже колку време ќе потрае за друг софтвер да го повтори нивното достигнување.

Поврзани вести

Промовиран Xiaomi Mi 11 за европскиот пазар (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Влатко Зорба

Програмата за видео-конференции „Google Meet“ ќе стане бесплатна

msp-admin