Таг : Блокада

Компании и пазар

Колку трансакциски сметки се блокирани минатата година?

Бројот на блокирани трансакциски сметки на крајот од 2019 година изнесуваше 231,9 илјади или 5,85% од вкупните трансакциски сметки (коишто се во сопственост на 108,2...
СВЕТ

Италија ја укинува блокадата во два чекори: Првата е после Велигден, втората е на 4 мај

Stefanija Kuzmanovska
Првиот чекор кон укинување на блокадата во Италија по Велигден ќе биде постепеното започнување на производствените активности, а втората, што се очекува да се случи...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Дебар блокиран со полиција, се дезинфицира целата општина

Влезовите во Дебар од попладнево се блокирани со полиција. Влез во градот од страна на жителите на Дебар може да влезат до полноќ, а останатите...
МАКЕДОНИЈА

Машиновозачите не отстапуваат од барањето, продолжува блокадата

Stefanija Kuzmanovska
На машиновозачите, кои четврти ден го блокираат железничкиот транспорт во државава, раководството им дели писмени предупредувања за прекин на договорите за работа поради одвивање на...
МАКЕДОНИЈА

Блокада на железничкиот сообраќај

Stefanija Kuzmanovska
Машинскиот персонал во Железници Транспорт изутринава од седум часот ја бојкотира работата, поради што ќе биде во прекин патничкиот и товарниот железнички сообраќај, изјави за...
Политика

Блокадата на преговорите со ЕУ беше многу нефер, порача Заев од Лондон

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев запрашан за блокадата на францускиот претседател, Емануел Макрон, во октомври, за ЕУ преговорите со Северна Македонија повтори дека оваа одлука предизвика големо...
Политика

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија

Влатко Зорба
Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и...
Политика

Германски медиуми: Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Влатко Зорба
Печатот во Германија во вечерните онлајн изданија речиси едногласно ја лоцира вината за неуспехот да се исполни ветувањето кон Северна Македонија и Албанија во Франција....
Технологија

Facebook ги блокира профилите на корисниците, кои известуваат за лажни сметки и спамери

Влатко Зорба
Facebook продолжува да работи напорно за да стави крај на проблемот со лажните вести и спам-пораките помеѓу профилите. Компанијата користи подобри механизми за блокирање на...