СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook ги блокира профилите на корисниците, кои известуваат за лажни сметки и спамери

Facebook продолжува да работи напорно за да стави крај на проблемот со лажните вести и спам-пораките помеѓу профилите. Компанијата користи подобри механизми за блокирање на ваквата содржина. Секој корисник исто така има брз и лесен начин за известување за ваквите објави или други измами на социјалната мрежа. Во последниве денови, многумина се пожалија дека има проблем со системот за пријавување лажни сметки и измама.

Хаштагот #FacebookLockout на Твитер стана многу популарен, откривајќи целосно каква е ситуацијата. Излегува дека голем број на корисници не можат да пристапат до нивните сметки, откако пријавиле за спамери или лажни сметки на оригинални сметки. Уште полошо е што некои од нив не можат да се најавуваат со денови, па дури и со недели, пренесува Mashable. Ова е непријатно бидејќи може да им наштети на многу претставници на малиот и средниот бизнис.

Откако им бил одбиен пристапот до нивната сметка, од нив е побарано да испратат фотографија за да го потврдат нивниот идентитет. Ова се чини како оптимално решение за овој проблем. За жал, за корисниците, сепак, оваа функција не работи на посакуваниот начин. Па така некои луѓе долго остануваат без пристап до своите сметки. Ситуацијата е најнезгодна за луѓето кои инвестирале пари за да го рекламираат својот бизнис и не се во можност да се најавуваат на нивните сметки со денови.

Поврзани вести

Андроид апликација за скенирање баркод потенцијално компромитирала 10 милиони уреди со малициозен софтвер

Влатко Зорба

Нови тизер за Huawei Mate X2 упатува на дизајнот на телефонот

Влатко Зорба

Што носи новиот iPhone?

msp-admin