СТАНДАРД life

Фејсбук

ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук укинува уште една популарна опција, еве како да ги зачувате податоците пред да исчезнат

Влатко Зорба
Најпопуларната социјална мрежа во светот наскоро ќе ја укине можноста за споделување видеа, што им овозможи на корисниците да гледаат разни видеа заедно со своите...
КОМПАНИИ

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter за објавување на протести

Влатко Зорба
Руските власти тужат пет медиумски платформи, вклучувајќи ги Google, Facebook и Twitter, за наводно дека не ги избришале објавите во кои се повикуваат децата да...
КОМПАНИИ

Фејсбук им дава на медиумите милијарда долари и жали за блокадата на вестите во Австралија

Влатко Зорба
Откако беше критикуван за привремено блокирање на написи во весници во Австралија, како одговор на законот со кој се бара дигиталните гиганти да плаќаат надомест...
КОМПАНИИ

Мајкрософт ги поддржа европските медиуми против технолошките гиганти

Влатко Зорба
Мајкрософт ги здружува силите со издавачите во Европа, повикувајќи на законодавство во австралиски стил, за да ги принуди технолошките платформи како Гугл и Фејсбук да...
КОМПАНИИ

Новинските компании во Европа го зголемуваат притисокот врз технолошките гиганти

Влатко Зорба
Новинските компании лобираат низ Европската унија да копираат делови од предложениот закон во Австралија што ќе ги принуди Фејсбук и Гугл да плаќаат договорена цена...
КОМПАНИИ

Европскиот парламент бара регулација за Facebook

Влатко Зорба
Европа се движи кон регулирање на Apple, Amazon, Facebook, Google и Microsoft, но и на другите големи технолошки компании. Европратениците повикаа на демократска контрола на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук подготвува паметен часовник, со фокус на здравјето и пораките

Влатко Зорба
Фејсбук работи на паметен часовник, кој ќе содржи карактеристики со фокус на здравјето и пораките, според „The ​​Information“. Паметниот часовник на Фејсбук ќе користи софтвер...
КОМПАНИИ

Фејсбук го ограничува пристапот до политичката содржина на својата платформа

Влатко Зорба
Фејсбук соопшти дека ќе ја ограничи политичката содржина што корисниците ја гледаат на платформата, пишува „The Wall Street Journal“. На овој начин, компанијата потенцијално ќе...
КОМПАНИИ

Фејсбук и понатаму заработува од антиваксерите

Влатко Зорба
И покрај најавата дека ќе ги отстранат сметките со теориите на заговор за Ковид-19, истражувачки новинари пронајдоа 430 страници на оваа социјална мрежа кои шират...
ТЕХНОЛОГИЈА

Телефонски броеви на Фејсбук корисници се продаваат за 20 долари?

Влатко Зорба
Корисниците од повеќе од 15 земји, кои го поврзале бројот со сметката пред август 2019 година, ќе се соочат со проблеми. База на податоци полна...