Таг : протести

Вести

Путин за протестите во САД: Нивните длабоки внатрешни кризи се видливи уште од победата на Трамп!

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка што избувнаа по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. „Јас се обидувам да...
СВЕТ

„Нема правда, нема мир“: Протести во Австралија против расизмот

Илјадници луѓе ширум Австралија протестираат против расната дискриминација и расно мотивираната полициска бруталност. Протестите се одржуваат и покрај апелите на властите тие да бидат откажани...
Вести

Поради коментарите за антирасистичките протести, Фараж го изгуби радио-шоуто

Влатко Зорба
Британскиот евроскептик Најџел Фараж го загуби дневното шоу на националното радио „ЛБЦ“, затоа што го спореди рушењето на споменикот на трговецот на робови за време...
СВЕТ

Ватикан ги поддржува протестите во Америка

Stefanija Kuzmanovska
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск го повика претседателот на Американската конференција на католички бискупии, архиепископот на Лос Анџелес, Хозе Орасио Гомез, да покаже солидарност...
Вести

Трамп: Бројот на демонстранти е помал

Влатко Зорба
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека бројот на демонстранти во Вашингтон во саботата бил помал од очекуваниот, благодарение на работата на американската национална гарда, тајната...
Вести

Банкси со нова творба посветена на протестите во САД

Влатко Зорба
Англискиот уметник Банкси ја покажа својата нова работа, која е посветена на протестите во САД поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата....
Вести

Ситуацијата во САД ескалира: Маж со моторна пила брка демонстранти (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Маж во Тексас е приведен од полицијата откако со моторна пила во раце се упатил кон демонстранти. Во видеото од инцидентот, објавено на Твитер, маж...
СВЕТ

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Протестите загрозуваат се повеќе животи: ЗАПАЛЕН ПОЛИЦАЕЦ

Stefanija Kuzmanovska
Демонстрантите запалија полицаец во Мексико за време на протестот поради смртта на Мексиканецот Џорџ Флојд – притвореник кој почина веднаш по неговото апсење. Инцидентот се...
СВЕТ

Бајден ја осуди реакцијата на Трамп на протестите во САД

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, изјави денеска дека земјата „плаче“ за лидерство, во време на протести што се одвиваат низ целата земја околу смртта...
Вести

Германска влада: Мирни протести во САД се повеќе од легитимни

Влатко Зорба
Мирните протести во Соединетите држави се „разбирливи и повеќе од легитимни“ по смртта на Џорџ Флојд, оцени денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас....