Стандард
КОМПАНИИ

Земја во која економијата е имуна на последиците од коронавирусот

Југоисточна Азија може да покрие само 3% од светската копнена маса на картата, но нејзината големина не ја намалува нејзината економска моќ.

ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) е петта по големина економија во светот. Исто така е дом на повеќе од 670 милиони луѓе – околу 10 проценти од глобалното население – од кои половина ќе бидат класифицирани како средна класа до 2030 година.

Сингапур, сместен во срцето на регионот, е град-држава „клучна“ за меѓународните компании и мултинационалните корпорации (МНК) кои сакаат да ги искористат предностите на растот и еластичноста на пазарот на Југоисточна Азија.

Позицијата на оваа земја во светот само се зајакна среде глобалната пандемија. И покрај предизвиците што ги носи Ковид-19, економијата на Сингапур во никој случај не пропаѓа.

Иако прогнозите покажуваат дека БДП може да се намали за 7,6% во третиот квартал, економистите предвидуваат дека економијата ќе порасне за 5,4% во 2021 година и 3,1% во 2022 година. Ова главно се припишува на безбедно отворање на економијата и мал број смртни случаи поврзани со коронавирусот.

Привлечени од напредната дигитална инфраструктура во Сингапур, стабилен систем на управување, силни билатерални врски и ефикасно управување со тековниот вирус, разни напредни компании, вклучувајќи технолошки, финансиски, производствени, планираат да ги основаат своите седишта и дигитални центри во градот.

Интернет економијата во Југоисточна Азија вреди 100 милијарди американски долари, а се очекува до 2025 година – да порасне на дури 300 милијарди американски долари.

Сингапур е дефинитивно земјата која најмногу ги привлекува најголемите светски таленти од различни сектори, а потоа следуваат Нов Зеланд, Австралија, Виетнам и Хонг Конг.

Поврзани вести

Трамп повика на бојкот на „Goodyear“, паднаа акциите на компанијата

msp-admin

Геодетските компании бараат да бидат дел од Владиниот пакет за исплаќање на минимални плати од Буџетот

msp-admin

Во тек е истрага против Reddit и Robinhood за манипулација на пазарот

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!