Стандард
КОМПАНИИ

Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар

Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар и да обезбедат простор за американските компании.

Во последниве две години САД воведоа агресивни санкции кон кинеските компании како што се Хуавеи и производителот на чипови СМИЦ, правејќи го невозможно купувањето на повеќето американски технологии.

Сепак, еден висок европски извршен директор изјави дека санкциите создаваат трговска политика наречена „Америка на прво место“. Ова подразбираше изземање за американските компании и групите од други земји кои беа исклучени од кинескиот пазар. „Досега американските компании имаа дозвола за снабдување на Хуавеј, но не и европските добавувачи“, изјави извршниот директор кој побара да остане анонимен.

Многу европски компании кои произведуваат чипови и опрема за правење чипови се предмет на санкции од САД затоа што се потпираат на интелектуалната сопственост на САД.

Друг европски директор за технологија, кој исто така бараше да остане анонимен, изјави дека престанал да снабдува делови за кинески купувачи поради сомневање за воена употреба. Сепак, директорите тврдеа дека пазарот на делови брзо се пополнил од американски продавачи кои продаваат преку посредници.

Влијанието врз компаниите во ЕУ е огромно. На почетокот на овој месец, СТ Микроелектроникс, со седиште во Швајцарија, една од најголемите европски компании за производство на полупроводници, го одложи својот годишен план за приходи за уште една година поради санкциите на САД кон нејзиниот „клучен клиент“, „Хуавеи“. Цената на акциите на СТ падна истиот ден за речиси 12%.

„Пазарот не порасна значително во последните две години“, им порача извршниот директор Џин-Марк Чери на инвеститорите, наведувајќи ја трговската војна меѓу САД и Кина како една од причините.

Во септември, шефот на германскиот производител на чипови Инфинеон за Си-Ен-Би-Си изјави дека тензиите меѓу САД и Кина се „голема загриженост“. „Мораме да бидеме претпазливи да не ја прегазиме Европа во војната за техничко лидерство меѓу САД и Кина“, изјави Инфинеон за ФТ.

АСМЛ, холандската компанија која е дел од најголемата група за опрема за производство на чипови во светот, ја блокираше продажбата на нејзината најнова генерација машини на најголемиот кинески производител на чипови, СМИЦ. Компанијата очекува Кина да прави четвртина од годинешнава продажба.

Списокот на компании кои имаат дозвола за продажба на кинески компании од „црната листа“ не е јавно достапен. Фајненшл тајмс објави дека Самсунг од Јужна Кореја и Сони од Јапонија, како и неколку американски компании, добиле одобрение за снабдување на некои делови на Хуавеј.

Европските директори и дипломати сочувствуваат со некои целите на американската влада да спречи чиповите да придонесуваат за воена изградба на Кина, додека високотехнолошките компании и владите се сè понезадоволни од овие еднострани санкции.

На почетокот на декември 17 земји-членки на ЕУ ги објавија своите „Европски иницијативи за технологија на процесори и полупроводници“ преку Европската комисија. Групата се залагаше за трошење на една петтина од Европскиот фонд за обнова и издржливост или 145 милијарди евра за истражување на полупроводници во текот на следните неколку години.

Поврзани вести

Apple може драстично да го намали производството на iPhone 11 Pro

msp-admin

Виз ер воведува нови летови од Скопје, Белград и Тузла

msp-admin

Граѓаните имаат доверба во финансискиот систем и во услови на криза

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!