СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

XIAOMI НА „ЦРНА ЛИСТА“ ВО САД: „Не сме комунистичка кинеска воена компанија“

Xiaomi ги почитува законите и работи во согласност со прописите на сите пазари и ќе преземе соодветни активности за заштита на сопствените и интересите на акционерите, стои во официјалниот одговор на Xiaomi на објавата на Министерството за одбрана на САД (DOD) и ставањето на компанијата на „црната листа“.

Во официјалниот одговор на Xiaomi, кинеската компанија, која произведува мобилни телефони и сродни производи, рече дека нејзините производи и услуги се наменети за цивилна и комерцијална употреба.

„Компанијата не е во сопственост, под контролира или поврзана со кинеската војска и не е„ комунистичка кинеска воена компанија “, како што ја нарекува Законот за авторизација на Националната одбрана (National Defense Authorization Act – NDAA)“, се вели во одговорот на Xiaomi.

Тие исто така велат дека ќе преземат соодветни активности за заштита на сопствениот и интересот на акционерите и дека „во овој момент компанијата ги разгледува потенцијалните последици од овој настан за да обезбеди целосно разбирање на неговото влијание врз групацијата и ќе обезбеди дополнителни обелоденувања по потреба“.

Британски „BBC“ објави во петокот дека американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ги искористи последните денови од неговиот мандат за проширување на „црната листа“ на кинески компании кои ги обвинува за врски со владата во Пекинг.

Списокот на Пентагон е проширен и вклучува девет кинески компании, вклучувајќи ги производителот на мобилни телефони Xiaomi и нафтениот гигант CNOOC, поради наводните врски со кинеската војска, а BBC соопшти дека Xiaomi неодамна го престигна Apple и стана трет најголем производител на паметни телефони во светот.

Трамп го засили притисокот во последните месеци врз мноштво компании за кои смета дека претставуваат безбедносна закана. Неговите цели беа технолошки компании, особено за кои верува дека споделуваат лични информации со владата во Пекинг, како што се TikTok, Huawei и WeChat.

САД и Кина водат трговска војна од 2018 година, што ја чини најголемата светска економија повеќе од 245.000 работни места, според истражувањето на „Оксфорд Економикс“.

Поврзани вести

Бафет ги советува Американците што треба да направат со чековите од 1.400 долари

Влатко Зорба

Маск привремено се повлекува од Twitter

Влатко Зорба

GreatWall ќе произведува електрични автомобили на Xiaomi

Влатко Зорба