Таг : Детектор

МАКЕДОНИЈА

Над 40 отсто од граѓаните сметаат дека ќе се заразат со коронавирусот

Влатко Зорба
Над 40 отсто од граѓаните стравуваат дека ќе се заразат со коронавирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за „Детектор“ го спроведе Институтот за...
Политика

Детектор: 82 отсто од граѓаните задоволни од работата на Филипче

Влатко Зорба
Над 80 осто од граѓаните се задоволни од работата на Министерот за здравство Венко Филипче во однос на кризата со коронавирусот. Вакви податоци дава најновото...
МАКЕДОНИЈА

Анкета на Детектор: 75 проценти бараат повисок данок за казината и спортските обложувалници

Берта Китинска
Две третини од граѓаните бараат забрана за обложувалници во населени места, покажуваат резултатите од најновата анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања...
МАКЕДОНИЈА

Детектор: 46,3 отсто од граѓаните сметаат дека земјава нема да ги почне преговорите со ЕУ во мај

Stefanija Kuzmanovska
Две третини од граѓаните ќе гласаат за влез на земјава во Европската Унија доколку утре се одржи референдум за тоа, покажува најновото истражување на јавното...
МАКЕДОНИЈА

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Stefanija Kuzmanovska
Речиси и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го...
МАКЕДОНИЈА

Детектор: 49,9 отсто од граѓаните не се задоволни од програмите во образованиот процес

Влатко Зорба
Близу половина од граѓаните или 49,9 отсто не се задоволни од програмите во образованиот процес за разлика од 26,3 отсто од анкетираните кои се задоволни....
Политика

Капацитетот со возила во Итната медицинска помош во Скопје е дуплиран, тврди Филипче

Влатко Зорба
„Итната помош е еден од сегментите кои најмногу ги зајакнавме во изминативе 2 години”, рече Министерот за здравство, Венко Филипче при гостувањето на дебатната емисија...
Политика

Филипче: Граѓаните имаат лекови во кој било ден од месецот, сите лекови се со сертификат

Влатко Зорба
Докторите специјалисти во изминатите две години добија зголемување на платите до 40% што е најголемо досега. Овие зголемувања се одвиваа во три наврати, рече министерот...
Политика

„Детектор“: 60,4% од граѓаните кои имаат приходи над 60.000 денари се определуваат за јавното пред приватното здравство

Влатко Зорба
Последното истражување на јавното мислење што за „Детектор“ го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје вели дека 69,4% од анкетираните граѓани велат дека кога имаат...