17.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
АНАЛИЗИ

Alibaba се соочува со „егзистенцијална криза“

Оваа година можеби е најважна за Alibaba откако е основана пред две децении.

Најпознатата технолошка компанија во Кина се соочува со многу предизвици дома и во странство, кои ризикуваат да ја сменат засекогаш. Кинеските власти ја испитуваат компанијата во врска со сомнежите за монопол, како дел од растечката акција против технолошката индустрија, истовремено повикувајќи ја растечката финансиска подружница Ant Group да изврши ремонт на своите деловни активности, потсетува „Си-Ен-Ен Бизнис“.

Вашингтон исто така може да биде закана. Сè додека администрацијата на Трамп го поддржува предлогот за забрана на американски инвестиции во Alibaba и уште две познати кинески технолошки компании, тензиите меѓу Соединетите држави и Кина најверојатно нема да поминат во скоро време.

И во средината на сето тоа, фигурата на компанијата – коосновач, поранешен претседател и извршен директор Џек Ма – веќе со месеци го нема во јавноста.

„Alibaba, како и сите други големи кинески технолошки компании, е во егзистенцијална криза“, рече Алекс Капри, научен соработник во Hinrich Foundation и виш истражувач во Националниот универзитет во Сингапур.

Ескалација на репресијата дома

Капри ја наведе растечката репресија во Кина како посебна грижа за Alibaba и нејзините конкуренти. Претседателот Си Џинпинг ги оцени напорите за засилување на антимонополските напори против онлајн платформите како една од најважните цели за 2021 година, според државната новинска агенција Ксинхуа.

Антимонополската истрага на Alibaba и истрагите на другите компании го истакнаа овој приоритет. Во четвртокот, друга кинеска компанија за е-трговија, VIP Shop, потврди дека и таа се испитува од властите за „наводна нелојална практика на конкуренција“.

Желбата на Пекинг да го прошири своето влијание врз приватните технолошки компании се протега далеку од ваквите истраги. И додека репресијата се забрзуваше во последните неколку недели, владата поставува темели веќе некое време. Капри посочи дека некои технолошки компании се принудени да ги здружат силите со државниот бизнис – како што беше случајот кога Alipay на Ant Group ја спои државната UnionPay во 2018 година за развој на нови технологии.

Додека бизнисот на в е првенствено во Кина, секоја голема промена во работењето може да има глобални последици. Со акциите на компанијата се тргува на Волстрит од 2014 година, а Алибаба го држи рекордот за најголема првична јавна понуда (IPO) во светот.

Џек Ма

Притисок во странство

САД ги казнуваат кинеските компании бидејќи тензиите меѓу двете земји остануваат високи. Вториот по големина производител на паметни телефони во Кина, Xiaomi, неодамна доби забрана за пристап до американски инвестиции.

Њујоршката берза оваа недела престана да тргува со акции на група кинески компании за да се усогласи со извршната наредба со која им се забранува на Американците да инвестираат во бизниси за кои се смета дека се поврзани или ја поддржуваат кинеската војска. А, претседателот Доналд Трамп неодамна потпиша нови правила кои можат да ги принудат кинеските компании да се откажат од берзите во САД, доколку не ги исполнат американските ревизорски стандарди.

„Фокусот на Вашингтон кон овие прашања ќе продолжи со администрацијата на Џо Бајден“, рече Капри. Според него, дури и ако има враќање кон умерениот јазик и дипломатијата, би можеле да видиме постратешко одделување од кинеските дигитални компании.

Облачните услуги на Alibaba, на пример, може да се соочат со глобалниот одговор со кој се соочи 5G бизнисот на Huawei.

„Продолжената тишина на ко-основачот Ма може само да го наруши кредибилитетот на компанијата на пазарот“, рече Брок Силвер, главен директор за инвестиции во Kaiyuan Capital.

Сепак, аналитичарите сметаат дека Кина нема да ризикува да уништи една од своите најуспешни компании пред очите на новата американска администрација.

„Дали 2021 година е поповолна за Alibaba може да зависи од крајната природа и времетраењето на ненадејната тишина на Џек Ма“, рече Силвер.

Поврзани вести

Корпоративна Америка конечно се разведува од Трамп: Бизнисот сфати колку штети политиката

Влатко Зорба

Кои се плановите на водечките централни банки за 2021 година?

Влатко Зорба

По експлозијата на Трамп – дали има потреба од нови правила на Интернет?

Влатко Зорба