Стандард
КОМПАНИИ

Џек Ма веќе не е најбогатиот Кинез

Основачот на Алибаба и Ант Груп, Џек Ма ја загуби титулата најбогат Кинез откако неговата деловна империја беше ставена под строга контрола од страна на кинеските регулатори, додека неговите ривали напредуваа во новата истражувачка и медиумска група „Глобално рангирање на богатите 2021“ Хурун.

Ма и неговото семејство го држеа првото место на списокот на Хурун за најбогати луѓе во Кина во 2020 и 2019 година, а сега тие паднаа на четвртото место. Пред него се Јонг Шаншан, сопственик на компанијата за производство на флаширана вода Nongfu Spring, потоа Pony Ma, кој го води Tencent Holding и Колин Хуанг, од компанијата Pinduoduo за електронска трговија, пренесува Ројтерс.

Хурун забележува дека регулаторот на кинескиот пазар започна истрага за монопол над Алибаба, откако Ма во октомври минатата година јавно го критикуваше кинескиот регулаторен систем.

Новата листа на Хурун се прошири на 259 лица кои имаат богатство од една милијарда долари и брои вкупно 1.058 лица, со што оваа земја е прва во светот што ја премина границата од 1.000 милијардери.

Актуелниот најбогат Кинез, Јонг, за прв пат го зазеде првото место на списокот на Хурун со богатство од 550 милијарди јуани (85 милијарди долари), што го стекна главно благодарение на растот на цените на акциите на „Пролетта Нонгфу“ и на производителот на вакцини „Бикиолошка аптека Пекинг Вантаи“ , што исто така е под негова контрола.

Богатството на второпласираниот Пени Ма од Тенсенто се зголеми за 70% на 480 милијарди јуани (74,3 милијарди долари) минатата година, додека активата на Хуанг Пундуодуо скокна за 283 проценти на 450 милијарди јуани (69,6 милијарди долари), пишува весникот. Богатството на Џек Ма и неговото семејство минатата година се зголеми за 22 проценти, на 360 милијарди јуани (55,7 милијарди долари).

Поврзани вести

Твит за 300.000 долари? Првата порака на социјалната мрежа на продажба, луѓето не жалат пари

Влатко Зорба

Редовна авио линија меѓу Скопје и Киев

msp-admin

Германските бизнисмени против ограничување на бројот на работниците од Балканот

msp-admin