Стандард
КОМПАНИИ

Кина може да ги национализира компаниите на Џек Ма

Во последните неколку месеци, основачот на „Алибаба“ и „АлиЕкспрес“, Џек Ма не се појави во јавноста и ова импресионираше многумина. Новинарите го поврзуваат „исчезнувањето“ со неговите говори во кои се критикува Кинеската комунистичка партија.

Сега стана познато дека властите во земјата сакаат да ги национализираат компаниите на бизнисменот. Според кинеската влада, треба да се засили „антимонополското работење“, според International Business Times. Еден од чекорите кон ова зајакнување е трансфер на „Алибаба“ во рацете на кинеските власти.

Во ноември 2020 година, локалните истражни тела отворија своја „локална канцеларија“ во седиштето на компанијата. Мрежата, исто така, соопшти дека кинеските власти имаат намера да добијат контрола врз „Тенсент“ (сопственик на ВиЧет) и Мејтуан.

Последниот пат кога Ма зборуваше јавно, бизнисменот остро ги критикуваше кинеските власти, споредувајќи ја владата на земјата со заложна куќа.

Поврзани вести

Зара, Х & М и Страдивариус затвораат илјадници продавници ширум светот

msp-admin

Српски функционер: Заработувам над 30.000 € месечно, но мене пари не ми требаат

Влатко Зорба

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Влатко Зорба