Стандард
КОМПАНИИ

„Јутјуб“ ја суспендираше сметката на Трамп

„Гугл“ ја суспендираше сметката на претседателот Доналд Трамп и издаде предупредување до Белата куќа на „Јутјуб“, која е најголемата видео платформа во светот.

Компанија во сопственост на „Гугл“ во вторникот вечерта соопшти дека Трамп поставил содржина што ги прекршила нејзините правила, што доведе до минимум седумдневно суспендирање на трансферот на нова содржина. Исто така, рече дека го оневозможува делот за коментари.

Компанијата не прецизираше кои видеа ги кршат нејзините политики, но рече дека станува збор за „содржина“ што вклучува коментари што Трамп ги дал на прес-конференција во вторникот наутро. Јутјуб соопшти дека Трамп ги крши правилата што забрануваат содржина да поттикнува насилство.

Сметката на Доналд Трамп на ЈуТјуб има 2,77 милиони претплатници и обично дневно објавува неколку видеа од неговата сопствена продукција, како и десничарски медиумски станици.

Поврзани вести

Повеќе од 100 милиони корисници користат Apple Watch

Влатко Зорба

Почина првиот човек на „Самсунг“

msp-admin

Пелистерка за девет месеци прокнижи добивка од 2.949.000 денари

msp-admin