Стандард

Џек Ма

КОМПАНИИ

„Алибаба“ ќе продава корпоративни обврзници за 5 милијарди долари

Влатко Зорба
„Алибаба холдинг“ планира да собере најмалку 5 милијарди долари овој месец со продажба на корпоративни обврзници деноминирани во долари, пренесе Ројтерс. Во зависност од одговорот...
КОМПАНИИ

ОСНОВАЧОТ НА „АЛИБАБА“ МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНА: Во јавноста го нема од октомври

Влатко Зорба
Џек Ма, основачот на компанијата „Алибаба“ и еден од најбогатите луѓе во светот, мистериозно исчезна од јавноста и не се рекламира на социјалните мрежи, и...
КОМПАНИИ

Џек Ма: Кинескиот тајкун кога короната го направи среќен

msp-admin
Џек Ма, основачот на технолошкиот гигант за електронска трговија Алибаба, го задржа статусот на најбогат кинески тајкун оваа година. Благодарение на панемијата на коронавирус, зголемен...
КОМПАНИИ

Вредноста на компанијата скокна за 50 отсто, Џек Ма продаде акции и го намали уделот

msp-admin
Џек Ма, основачот на „Алибаба“, продаде дел од акциите во таа кинеска компанија за е-трговија за неколку милијарди долари, бидејќи нивната вредност скокна за скоро...
ТЕХНОЛОГИЈА

Џек Ма: Alibaba спречува 300 милиони хакерски напади на ден

msp-admin
Кинескиот технолошки гигант Alibaba е цел на околу 300 милиони сајбер напади секој ден, според основачот и поранешен извршен директор на компанијата – Џек Ма....