СТАНДАРД life

Кинези

КОМПАНИИ

Гужви пред банки – Џек Ма делел по 30 долари на сите Кинези над 60 години

Влатко Зорба
Постари Кинези се редеа пред банките во различни делови на земјата, откако се раширија гласини дека еден од нивните најбогати сонародници, Џек Ма, дели дел...
КОМПАНИИ

Излегувањето на берзата во САД им донесе на Кинезите 11,7 милијарди долари

msp-admin
Апетитот на инвеститорите за инвестирање во кинески компании на американските берзи скокна на шестгодишен максимум во 2020 година, и покрај тензиите меѓу двете земји. Кинеските...
ЕКОНОМИЈА

Конзорциум од три држави ги победи Кинезите на тендерот за изградба на најскапиот пат во Хрватска

Stefanija Kuzmanovska
Хрватски патишта (Hrvatske ceste) донесе одлука најскапиот пат во Хрватска, делницата D-403 од јозолот Шкуриње до пристаништето во Риека, да го градат конзорциум компании од...