Стандард
АНАЛИЗИ

Ant Group на Џек Ма – од следната голема работа до здодевна банка

Ant Group на Џек Ма брзо стана една од најмоќните компании во Кина, а нејзините планови за промена на светот на технологијата и финансиите беа меѓу најамбициозните, пишува Си-Ен-Ен.

Сега, сепак, се чини дека компанијата ќе стане силно регулирана кинеска банка – дел од секторот за кој се надеваше дека ќе го помести.

Неколку месеци откако првичната јавна понуда на компанијата беше откажана во последен момент – веројатно делумно поради критиките на Ма кон кинеските регулатори, неколку медиуми објавија дека Ант се согласил да стане финансиска компанија.

Компанијата не ги коментираше вестите претходно овој месец, а деталите за потенцијалниот договор исто така не беа откриени.

Сепак, според информациите, подружницата на Alibaba сега може да следи правила слични на оние на традиционалните кинески банки – потег што може да ја ослаби нејзината доминантна улога во технолошкиот свет.

Компанијата е најпозната по својата апликација за дигитално плаќање Alipay, која има над 700 милиони активни корисници секој месец. Таа, исто така, има силни интереси за инвестирање преку Интернет, осигурување и кредитирање на потрошувачи, што и помогнаа да го прошири својот бизнис со средства од околу 635 милијарди долари под нејзино управување

Иако компанијата имаше можност да расте релативно незасегната во текот на изминатата деценија, политичките ветрови во Пекинг се променија. Властите се повеќе се фокусираат на влијанието на Ant и слични компании врз финансискиот систем на земјата.

Што ќе значи за Ant да стане банка?

Битката на Пекинг со технолошкиот гигант има многу форми во последните месеци. Властите не само што го откажаа IPO на Ant, туку започнаа и антимонополска истрага против Alibaba, ги испрашуваа директорите на Tencent и Pinduoduo и воведоа низа нови правила за да и дозволат на владата да интервенира во технолошките компании.

Ако Ant е класифицирана како финансиска компанија, тоа ќе значи дека компанијата или ќе мора значително да го зголеми износот на готовина што го чува во своите резерви или ќе мора да го намали обемот на својот бизнис со потрошувачки заеми.

Според документите за нејзиното IPО, Ant до јуни имала заеми на потрошувачи и намали бизниси за околу 2,15 трилиони јуани (333 милијарди долари). За споредба, 4.000 комерцијални банки во Кина држеле шест пати повеќе заостанати заеми во исто време, според Централната банка на Кина.

Наспроти ова огромно ниво на заеми, Ant има само 16 милијарди јуани (2,5 милијарди долари) одобрен капитал.

Џек Ма

Во меѓувреме, од Пекинг се потребни „системски важни“ банки или оние кои се премногу големи за да не успеат, да имаат доволно средства за да покријат најмалку 11,5 проценти од нивните измерени во однос на ризикот активи – правило кое е широко прилагодено и користено од меѓународните банки според Базелска спогодба.

Билансот на Ant не го покрива овој сооднос, додека нивото е уште построго во Кина отколку во другите земји по договорот.

Долгогодишна јавна напнатост

Ова е притисокот за кој беше загрижен Ма, ко-основачот на Ant и Alibaba, кога се бореше со регулаторите кон крајот на минатата година.

„Договорот од Базел е повеќе како клуб за пензионери“, рече Ма во говорот во Шангај минатиот октомври, последниот пред да се откаже IPO на Ant и да се повлече од јавниот живот.

„Она што сака да го реши (Договорот од Базел) е проблемот со стареењето на финансискиот систем што постои со децении“, рече Ма. Но, иако системите како европските се комплексни, тој го идентификуваше кинескиот „адолесцентен“ финансиски систем, кој подобро го служат иновативни технолошки компании.

Изборот на зборови на технолошкиот претприемач за време на неговиот говор стана уште поколоритен – тој ги критикуваше конвенционалните банки контролирани од државата затоа што имаат менталитет на „заложни куќи“.

Иако Шангајската берза не ги откри точните причини за повлекување на IPO на Ant, велејќи дека има „големи проблеми“ со листингот, владиниот одговор од тогаш сигнализираше дека одлуката се должи на манифестирање моќ и контрола.

Поврзани вести

Биогорива наспроти водород: Каде се движи иднината на транспортот?

Влатко Зорба

Дали мерките на Демократите ќе го променат 30-годишниот тренд на пораст на нееднаквоста во САД?

Влатко Зорба

Бајден се подготвува за нов стимул на економијата откако Демократите го освоија Сенатот

Влатко Зорба