Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

XRP падна за 12% по ликвидации за 1,7 милијарди долари

XRP, седмата најголема криптовалута според пазарната капитализација, неодамна падна за 12% за 50 минути на 0,472 долари на Binance, бришејќи ги претходните придобивки.

По овој остар колапс, криптовалутата успеа да постигне импресивно закрепнување, а во моментот се тргува на 0,549775 долари.

Пазарот на криптовалути забележа голем број на ликвидации на фјучерси, откако Bitcoin, најголемата монета, за кратко падна на 54.000 УСД.

Над 1,7 милијарди долари криптовалути се ликвидирани во последните 24 часа, со 1,2 милијарди долари збришани за само 12 часа, според Bybt.

XRP е на четвртото место во вкупната ликвидација со 85,7 милиони долари (зад Binance Coin, Ethereum и, се разбира, Bitcoin).

Binance Coin издржа брутална корекција, падна на 249 американски долари на 20 февруари, откако порасна на 348 долари претходниот ден.

Генерално, XRP и Binance Coin се двете криптовалути со најслаби резултати во првите десет, по што следат Litecoin и Bitcoin Cash.

Во меѓувреме, коосновачот на Ripple и основач на Stellar, Џед Мекејлеб продолжува да исплаќа милиони во крипто-валута XRP.

Во текот на оваа недела, Мекејлеб постојано продаваше 38 милиони белези дневно.

Според Леонидас Хаџилоизу, на Мекејлеб му остануваат уште 2,49 милијарди XRP, но неговата продажба се очекува да се намали следната недела поради намаленото тргување со криптовалути.

Поврзани вести

Топ крипто-берзи преместија милиони XRP токени

Влатко Зорба

MicroStrategy има 4,5 милијарди долари во биткоини, но сака повеќе

Влатко Зорба

Guggenheim ќе купи 500 милиони долари во BTC преку Grayscale

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!