СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Гејтс против укинување на ограничувањата за патенти на вакцините против корона (ВИДЕО)

Американскиот милијардер Бил Гејтс го отфрли предлогот за укинување на ограничувањата за патенти на вакцините против коронавируси. Тој рече дека не верува дека интелектуалната сопственост има врска со долгорочните глобални напори за спречување на пандемијата.

Вакцините развиени од фармацевтски гиганти како „Фајзер“ и „Модерна“ уживаат глобална заштита во рамките на Светската трговска организација (СТО). Со оглед на недостигот на лекови, се зголемуваат повиците од земји како Индија и Јужна Африка, меѓународни организации и јавни личности да се откажат од фармацевтските гиганти и да ги заштитат за посиромашните земји да имаат подобар пристап до вакцините.

Сепак, еден од најпознатите луѓе во глобалната кампања за вакцинација, Бил Гејтс, очигледно верува дека ова е лоша идеја. На прашањето на „Скај њуз“ – дали отстранувањето на заштитата на интелектуалната сопственост над рецептите за вакцини би било корисно, ко-основачот на „Мајкрософт“ одговори со силно „не“.

„Она што ги кочи работите во овој случај не е интелектуална сопственост. Не е дека има празна фабрика за вакцини, која има регулаторно одобрување и прави магично безбедни вакцини. Знаете, треба да направите тестови за овие работи. Секој процес на производство мора да се следи многу внимателно“, рече Гејтс.

Тој додаде дека има многу проблеми со интелектуалната сопственост поврзани со медицински помагала.

Гејтс го наведе искуството на неговата фондација за помагање во организирање на производство на вакцини во земјите во развој, како што е Индија, и рече дека успехот е фактот дека сиромашните земји најверојатно ќе имаат можност да добијат вакцини веднаш штом богатите земји го имунизираат своето население.

„Обично, на глобално здравствено ниво, потребна е една деценија од моментот кога вакцината ќе стигне до богатиот свет до моментот кога ќе стигне до сиромашните земји“, забележа американскиот милијардер.

И Гејтс и неговата фондација со години ја бранат заштитата на интелектуалната сопственост, а сега критичарите го обвинуваат Гејтс дека намерно пропуштил можност да помогне во преобликување на начинот на функционирање на интелектуалната сопственост кога станува збор за општото јавно добро.

За иницијативата COVID-19 ACT-Accelerator, поддржана од фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, се вели дека има за цел да обезбеди „еднаков пристап“ до алатките против корона, но истовремено почитувајќи ги ексклузивните права на интелектуална сопственост.

Фармацевтската индустрија е прилично задоволна од статус кво состојбата и наводно се занимава со „потопување“ на предлогот за укинување на ограничувањата за патенти за вакцините против коронавирус.

Според неделниот извештај на „Фајненшл тајмс“, американската фармацевтска компанија била вознемирена од неодамнешниот говор на американската официјална Кетрин Тај, во кој таа рече дека Вашингтон може да размисли какви измени и реформи може да се применат во правилата за интелектуална сопственост.

Извори на „Фајненшл тајмс“ велат дека како одговор, компаниите се обидуваат да ја убедат Белата куќа дека Кина и Русија ќе имаат корист од изложеноста на патенти, користејќи заштитени американски технологии „за други вакцини или дури и терапии за состојби како рак и срцеви заболувања во иднина“, пренесе „РТ“.

Поврзани вести

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

msp-admin

Еуроникел Индустри за Општата болница во Кавадарци донираше пет медицински апарати

Берта Китинска

Србија нема да извезува литиум, сака да стане центар за производство на батерии и електрични автомобили

Влатко Зорба