СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Патики на Канје Вест продадени за рекордни 1,8 милиони долари (ФОТО)

Патиките на Канје Вест, кои ги носеше американскиот рапер во 2008 година на доделувањето на Греми наградите, беа продадени за рекордни 1,8 милиони долари и во исто време се првите патики кои се продадени за повеќе од еден милион долари, објави аукциската куќа „Sotheby’s“.

Патиките Nike Air Yeezy беа прототип за линија дизајнирана за Nike во соработка со West и дизајнерот Марк Смит. Вест ги носеше на Греми наградите во 2008 година кога ги изведе песните Hey Mama и Stronger, што предизвика вистинска лудост на модните фанатици на социјалните мрежи.

„Sotheby’s“ објави дека патиките преку приватна продажба ги купила платформата за инвестиции за инвестирање во патики RARES, кои понудиле најмногу пари. RARES е делумно лидер и им овозможува на клиентите да инвестираат во патики со купување и тргување со акции.

Оваа продажба го сруши претходниот рекорд кога станува збор за аукции на патики, бидејќи се постигна далеку повисока цена од 560.000 американски долари, што „Sotheby’s“ ја постигна во мај 2020 година за Nike Air Jordan 1 патики од 1985 година, дизајнирани и носени од кошаркарот Мајкл Џордан.

Nike Air Yeezy 1 се изработени од црна кожа, може да се зацврстат над стапалата и имаат ознака Y на јазикот. Тие беа понудени на продажба преку аукциската куќа „Sotheby’s“ од колекционерот од Њујорк – Рајан Чанг.

Пејачот ја заврши соработката со Nike во 2013 година, а потоа се здружи со Adidas. „Forbes“ проценува дека брендот Yeezy само минатата година остварил приход од 1,7 милијарди долари.

Поврзани вести

Новинар: Маск има нереална претстава за колонизацијата на Марс

Влатко Зорба

Животни навики што ве прават подобар претприемач

Влатко Зорба

Ги запознаваме ретките болести: Краниофарингеом

Влатко Зорба