СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Погребниците во Калифорнија ПРЕПОЛНИ со работа, ОДБИВААТ погреби

Погребниците во Јужна Калифорнија, едно од жариштата на епидемијата на коронавирус во САД, велат дека одбиваат да организираат погреби затоа што немаат простор за рапидно растечкиот број на смртни случаи.

Претседателот на здружението на гробари вели дека мртовечниците се полни.

Соединетите држави се приближуваат до црната бројка од 360.000 смртни случаи од КОВИД-19. Според Универзитетот „Џонс Хопкинс“, бројот на заразени за време на епидемијата во САД е повеќе од 20 милиони.

„Го правев тоа 40 години и никогаш во животот не помислив дека можам да му речам на семејство: „Не, не можеме да го земеме вашиот братучед за погреб“, рече Магда Малдонадо, сопственичка на погребален дом во Лос Анџелес.

Во просек тие земаат 30 смртни случаи на ден, шест пати повеќе отколку во редовна ситуација. Сопствениците на мртовечницата контактираат едни со други за да проверат дали кај некој од нив има место, но одговорот е секогаш ист: сите се полни.

Со цел да се прими растечкиот број на мртви, Малдонадо изнајмила фрижидери и го одложува преземањето на мртвите од болниците.

Боб Акерман, извршен директор на Здружението на погребални домови во Калифорнија, рече дека целиот процес на погребување и кремирање тела е побавен, вклучително и телата за балсамирање и издавањето некролози. Во нормални времиња, кремирањето се правело за еден ден или два, а сега е потребно да се почека најмалку една недела или подолго.

Тој рече дека „бранот на смртност“ е неверојатен и тој и неговите колеги се плашат дека може да биде уште полошо.

Округот Лос Анџелес, епицентарот на кризата во Калифорнија, надмина 10.000 смртни случаи од КОВИД-19, болниците се преоптоварени, а бројот на пациенти на кои им е потребен кислород или респиратор е невиден. Затоа американската армија им помогна на болниците при испорака на кислород во саботата.

Според универзитетот „Џонс Хопкинс“, во последните седум дена, КОВИД-19 убивал во просек нешто повеќе од 2.500 луѓе на ден, додека бројот на новозаразени беше близу 195.000, што е помалку од две недели порано.

Се стравува дека поради прославата на Божиќ и Нова година и собирите во следните, бројот на заразени може да биде значително поголем во наредните денови.

Поврзани вести

ВВ Тиквеш се приклучи кон интернационалниот предизвик наречен „Јерусалема“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Бил и Мелинда Гејтс: Миеме садови, скромни сме и одиме во црква

Влатко Зорба

Први острови во Грција без корона: „Резервациите се зголемуваат“

Влатко Зорба