Стандард
КОМПАНИИ

Доларот продолжува да слабее поради зголемениот апетит за ризик

Доларот ослабе во однос на кошницата од шесте најважни валути во светот на меѓународните пазари во понеделникот, бидејќи инвеститорите и покрај пандемијата останаа склони за ризици и купуваа поризични валути, вклучително и кинеската.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, изутрината изнесуваше 89,640 поени, ослабувајќи 0,14 проценти од претходното затворање. Останува близу до најниските нивоа во последните две и пол години, од 89.515 поени, на кои падна при тргувањето минатата недела.

Минатата година, нејзината вредност падна за скоро седум проценти, што претставува прва годишна загуба од 2017 година. Падна за 13 проценти од највисоките нивоа во последните три години во март, во моментот на најголемата паника околу новата пандемија на коронавирус.

Доларот ослабе во контекст на ниските каматни стапки во САД, огромниот дефицит во американскиот буџет и трговијата и очекувањата дека закрепнувањето на глобалната трговија ќе го зајакне зајакнувањето на другите валути.

„Доларот ослабна уште повеќе на почетокот на новата година, бидејќи на глобалните пазари се одржуваше поволна клима за преземање ризици“, рече Алвин Тан, валутен аналитичар на „RBC Capital Markets“.

Еврото зајакна за 0,4 проценти во однос на доларот на 1,2270 $, додека инвеститорите чекаат најнови економски индикатори за понатамошн насоки.

Јенот, валутен рај за капитал во неизвесно време, зајакна 0,4 проценти во однос на доларот, на 102,90 јени за долар, откако јапонскиот премиер Јошихиде Суга во понеделникот изјави дека владата размислува да воведе вонредна состојба во Токио поради зголемувањето на бројот на новозаразени.

Девизниот курс на кинескиот јуан зајакна повеќе од 0,9 проценти во однос на доларот, на највисоко ниво во последните 30 месеци од 6,44693 јуани за долар.

Фунтата продолжува да зајакнува благодарение на постигнатиот трговски договор меѓу Велика Британија и Европската унија и накратко го достигна највисокото ниво од првата половина на 2018 година од 1,3678 $.

Вредноста на криптовалутата Bitcoin во понеделникот беше 32.340 американски долари и не е далеку од нејзината рекордна вредност од 34.800 долари, која накратко ја достигна во неделата. Вредноста на средството скокна 800 проценти од март досега.

Поврзани вести

VW ќе го трансформира овој е-ѕвер од концепт во масовно производство за само 2 години

msp-admin

Вредноста на компанијата скокна за 50 отсто, Џек Ма продаде акции и го намали уделот

msp-admin

АФПЗРР исплати близу 17,4 милиони денари за субвенци за откупена пченица од домашно производство

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!