Стандард
КОМПАНИИ

Русија може да биде исклучена од западните платни системи

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков предупредува на ризикот од исклучување на Русија од западните платни системи, со оглед на непријателскиот однос на многумина кон Москва.

„Можеме да кажеме едно со сигурност – во една или друга форма, ограничувањата против Русија ги користат бројни земји со цел незаконски, од гледна точка на меѓународното право, да ја контролираат Русија“, рече Песков на денешната прес-конференција, пренесе Агенција ТАСС.

Тој додаде дека овие ограничувања се манифестираат во различни форми и дека тоа е прилично непредвидлив процес.

„Затоа, во рамките на тој процес, земајќи го предвид ваквото негативно, а понекогаш дури и непријателско однесување кон нас, ништо не може да се исклучи“, рече Песков.

Поврзани вести

Македонците претпазливо трошат во услови на корона криза

msp-admin

Нема најави за отпуштање на вработени кај странските инвеститори, информира дирекцијата за ТИРЗ

msp-admin

Сајбер безбедноста во ЕУ: Дали постои европски начин?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!