Стандард

Русија

КОМПАНИИ

Германија значително го зголеми увозот на руски гас

Влатко Зорба
Германија во февруари увезла 63 проценти повеќе руски гас отколку во февруари минатата година, според податоците на руската федерална царина, пренесени од руските медиуми во...
КОМПАНИИ

ТВИТЕР КАЗНET ОД РУСКИ СУД: 35.000 евра затоа што не избришале содржина

Влатко Зорба
Руски суд денеска го казни Твитер со 3,2 милиони рубљи (околу 35 000 евра) за небришењето на содржина. Москва минатиот месец објави дека ја забавува...
КОМПАНИИ

Дерипаска најде алтернатива на Суецкиот канал во Русија

Влатко Зорба
Рускиот милијардер Олег Дерипаска ја смета Трансибирската железница за алтернатива на Суецкиот канал. „Во периодот јануари-февруари, Кина го удвои транспортот на стоки со железницата преку...
КОМПАНИИ

Русија и Кина профитираа од блокадата на Суецкиот канал

Влатко Зорба
Привремената блокада на Суецкиот канал им овозможи на Русија и Кина подобро да ги промовираат своите трговски патишта и да го доведат во прашање американскиот...
КОМПАНИИ

И покрај тензиите, САД увезле рекордни количини руска нафта

Влатко Зорба
Американско-руските тензии во областа на енергетските проблеми не ги спречија САД да купат рекордни количини руска сурова нафта во 2020 година. Американските рафинерии товареле 538.000...
КОМПАНИИ

Lada Nivа Vision влегува во 21-от век со модерен инфо-забавен систем

Влатко Зорба
Како дел од големата модернизација иницирана од рускиот „АВТОВАЗ“, и најавената целосно нова „Lada Nivа Vision“ за 2024 година, тука е и дигитализацијата на возачкото...
КОМПАНИИ

Норвешка блокираше продажба на стратешка компанија на Русите

Влатко Зорба
Норвешка ја блокираше продажбата на производителот на стратешки мотори „Bergen Engines“ на руска компанија, објави во вторникот министерот за правда, образложувајќи ја одлуката со заштита...