СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа во последниве две години

На светските пазари, цените на нафтата значително се зголемија минатата недела, втор пат по ред, достигнувајќи ги највисоките нивоа во последните повеќе од две години, бидејќи трговците очекуваат дека, благодарение на заздравувањето на најголемите светски економии, побарувачката за нафта ќе продолжи да расте.

На лондонскиот пазар цената на барелот се зголеми за 3,2 проценти минатата недела, на 71,89 долари, а во еден момент во петокот, за прв пат од мај 2019 година, се проби над нивото од 72 долари.

На американскиот пазар, од друга страна, цената на барелот скокна скоро 5 проценти, на 69,62 долари, близу до највисокото ниво од октомври 2018 година.

Порастот на цените на нафтата на највисоки нивоа во повеќе од две години е благодарение на податоците кои покажуваат дека најголемите светски економии стабилно закрепнуваат од корона-кризата.

На пример, во петокот беше објавено дека бројот на вработени во САД се зголеми за 559,000 во мај, што укажува на продолжување на стабилното закрепнување на најголемата светска економија и најголем потрошувач на нафта.

Цените беа поддржани и со вестите за повторно отворање на економиите во Европа, благодарение на забрзувањето на процесот на вакцинација против Ковид-19, како и податоците дека фабричките активности во Кина се зголемија со највисока стапка оваа година во мај.

„Иако постојат загрижености за построги ограничувања поврзани со Ковид-19 низ Азија, се чини дека пазарот е повеќе фокусиран на приказната за позитивната побарувачка од САД и делови од Европа“, велат аналитичарите на ING Economics.

Покрај тоа, трговците не очекуваат нагло зголемување на понудата, бидејќи преговорите за укинување на санкциите за Иран, што може да ја зголеми понудата на нафтените пазари, се бавни.

„Силната динамика на побарувачката и веројатно доцнењето во преговорите за иранскиот нуклеарен договор ги зголемија цените на нафтата над внимателно следеното психолошко ниво од 70 долари за барел. Очекуваме цените да се движат далеку над 70 долари за барел кон средината на годината“, рече Норберт Ракер од швајцарската банка „Јулиус Баер“.

Во очекување на закрепнување на побарувачката, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, попозната како група ОПЕК +, во вторникот се согласија да се држат до нивниот план за постепено намалување на производството до јули.

Средбата на ОПЕК + траеше само 20 минути и беше најкратка во историјата на групацијата, што укажува на единството на членовите и нивната доверба во обновувањето на пазарот, велат аналитичарите.

„Нема знаци на поделба во групата и очекуваме таа да се држи до стабилен курс со многу добра контрола на пазарот“, рече Бјарн Шилдроп од норвешкиот СЕБ.

ОПЕК + донесе одлука во април да врати 2,1 милиони барели дневно снабдување со сурова нафта на пазарот во периодот од мај до јули, бидејќи очекува раст на глобалната побарувачка, и покрај големиот број случаи на коронавирус кај третиот најголем потрошувач на нафта – Индија.

Поврзани вести

Порше не ја сака етикетата „Произведено во Кина“ на луксузните автомобили

Влатко Зорба

Русија и Кина профитираа од блокадата на Суецкиот канал

Влатко Зорба

ОПЕК+ договори намалување на производството на нафта од мај

Влатко Зорба