Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИТЕ „ВО ЦРВЕНО“: Еве кога биткоинот може повторно да „скокне“ на 50.000 долари

Најстарата и најпопуларна криптовалута, биткоинот, беше „во црвено“ во последните 24 часа, бидејќи забележа пад од скоро 4 проценти.

Имено, неговата вредност се движеше од 47.900 до 51.400 долари, а со биткоинот во моментов се тргува по цена од околу 49.290 долари.

Најпознатата дигитална паричка се урна во четвртокот, кога изгуби дури 17% од својата вредност по твитот на Елон Маск. Сопственикот на „Тесла“ и самопрогласениот „техно крал“ тогаш на Твитер објави дека неговата компанија престанала да прифаќа биткоин за набавка на нивните возила, од еколошки причини.

Пазарната капитализација на биткоинот е сè уште под трилион долари и во моментов е околу 922 милијарди.

Втората најпопуларна крипто-валута Етер беше во црвено во последните 24 часа. Неговата цена се движеше од 3.800 до 4.170 долари, што е пад од околу 3 проценти.

Во моментов се тргува за 3.897 долари.

Попопуларниот доџкоин вчера забележа огромен скок од скоро 40 проценти, а денес е претежно во мирување. Оваа криптовалута ослабе за нешто повеќе од 1 процент и во моментов е со цена од 0,53 долари.

Поврзани вести

Илјадници трговци во САД веќе можат да прифатат плаќања со крипто-средства

Влатко Зорба

„Морган Стенли“ размислува да се обложи на Биткоин

Влатко Зорба

Треба ли да очекуваме нова корекција на Биткоинот?

Влатко Зорба