СТАНДАРД life

цена

ЕКОНОМИЈА

Се намалува цената на бензинот, дизелот останува на исто ниво

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,76 %...
ЕКОНОМИЈА

Северна Македонија има 6,8 тони резерви на злато, Србија лидер во регионот

Влатко Зорба
Податоците од Светскиот совет за злато, најточна база на податоци за резервите по држави, покажуваат дека Северна Македонија е само зад Србија во Регионот во...
КОМПАНИИ

Цените на храната растат 10 месеци по ред: Што поскапе?

Влатко Зорба
Цените на храната на глобалните пазари продолжија да растат во март десетти месец по ред. Најмногу поскапеа млечните производи, месото и растителните масла, соопшти денеска...
КОМПАНИИ

Колку повеќе „стега“ короната, толку поскапи се користените автомобили

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус во 2020 година ги погоди, помалку или повеќе, сите сегменти на пазарот. И додека побарувачката за нови модели опаѓа, расте свеста дека...
КРИПТОВАЛУТИ

Доколку биткоин достигне 182.000 долари, неговиот творец ќе стане најбогатиот човек на планетата

Влатко Зорба
Биткоин останува многу посакувана инвестиција поради потенцијално високиот принос, според растечкиот број на институционални инвеститори. Крајот на март донесе значителни турбуленции во вредноста на најпопуларната...
КОМПАНИИ

Прогноза: Електричните автомобили за 10 години ќе чинат 5.000 долари

Влатко Зорба
Адам Џонас, аналитичар од „Morgan Stanley“, објави извештај за падот на цените на електричните возила: тој рече дека за 10 години цената на електричните возила...