СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

9 алткоини со огромен потенцијал според крипто-кит

Bitcoin ќе достигне нов рекорд во април, според популарниот трејдер и аналитичар со прекар Flood.

Во серија твитови, тој ја објави својата нагорна прогноза за BTC на своите 115.000 следбеници, заедно со својата најголема холдинг компанија.

Аналитичарот, кој акумулирa и Bitcoin и Ethereum од 2015 година, кога вредеa околу 250 и 1 долар, вели дека инвестирал многу во BTC и шест алткоини во вториот финансиски квартал од 2021 година.

„Портфолио по тежина, што влегува на крајот од овој квартал: BTC, FTT (FTX Token), Solana (SOL), Synthetic (SNX), Aave, Raydium (Ray) и ETH“.

Трејдерот додава дека има и торби со конкурентот на Ethereum – Polkadot (DOT), Serum (SRM) и автоматизираниот маркет мејкер (AMM) Nerve Finance (NRV).

Од сите свои алткоини, Flood забележува дека тој е особено ентузијаст за матичниот знак на платформата за трговија со крипто деривати FTX, FTT, и дава се од себе да собере што е можно повеќе од средството.

Крипто-претприемачот се чувствува сигурен во својата прогноза за Bitcoin, изразувајќи нула сомнеж дека водечката криптовалута наскоро ќе го надмине своето рекордно ниво од 61.711 $.

„Нема реалност во која BTC не поставува нов рекорд на сите времиња следниот месец“, вели тој.

Крипто-валутата број еден во моментов се тргува за 57,809 американски долари откако потона близу 51.000 долари претходно оваа недела.

Поврзани вести

„Голдман Сакс“: Златото и биткоинот не се во судир

Влатко Зорба

Нов рекорд на биткоин – 59.000 долари

Влатко Зорба

Финските власти ќе продаваат запленет Bitcoin вреден 79 милиони долари

Влатко Зорба