СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

DOGE се натпреварува со Bitcoin по популарност во САД

Последните неколку недели на пазарот на криптовалути беа особено возбудливи.

Донекаде изненадувачки, монетата DOGE забележа поголем интерес од трговците на мало отколку Bitcoin во САД. Ова веројатно се должи на голем број настани кои се движат од Елон Маск, кој редовно пишува за паричката и лудоста околу WallStreetBets.

Dogecoin е 12-та по големина криптовалута во светот според пазарната капитализација. Со неверојатни 8,2 милијарди долари капитализација, ги надмина Aave, Uniswap, па дури и USDC.

Исто така, вреди да се напомене дека криптовалутата е веќе попопуларна од BTC во САД, бидејќи пребарувањата на Google за „Dogecoin“ се повеќе од оние за „Bitcoin“

Несомнено, најголемиот дел од оваа возбуда се должи на фактот што Елон Маск, извршен директор на Tesla и SpaceX, твиташе за DOGE скоро секој втор ден во последните неколку недели.

Маск има скоро 46 милиони следбеници на Твитер, па дури и сега неговиот фикс твит е анкета за „идната валута на Земјата“, а резултатите се малку изненадувачки.

Dogecoin привлекува сериозен интерес и од славните, а последниот што се приклучи е славниот рапер Снуп Дог. Неговиот официјален профил го направи следниов пост:

Само во последната недела DOGE порасна за околу 110%. Во последните 14 дена, криптовалутата објави 600% профит. Ова се случи откако криптовалутата се повлече од највисокиот рекорд достигнат на 29 јануари.

Цената се зголеми за повеќе од 1000% за помалку од 24 часа, по споменувањето од страна на луѓе поврзани со популарната група WallStreetBets.

Поврзани вести

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Влатко Зорба

Помалку од 24% од целиот Ethereum се држи од централизирани берзи

Влатко Зорба

Крипто-берзата FTX додава поддршка за PayPal

Влатко Зорба