Стандард
ЕКОНОМИЈА

Северна Македонија има 6,8 тони резерви на злато, Србија лидер во регионот

Податоците од Светскиот совет за злато, најточна база на податоци за резервите по држави, покажуваат дека Северна Македонија е само зад Србија во Регионот во однос на резервите на злато.

Според податоците на Народната банка на Србија, од 2013 година, резервите на злато се зголемени во квантитет за 20,7 тони, т.е. тие се повеќе од двојно зголемени и вредат над милијарда евра, поточно 1,1 милијарда.

Само во последните две години, резервите ги зголемиле за 12 тони злато (девет тони се купени во октомври 2019 година, а три тони во ноември 2020 година).

Второто место на Балканот го зазеде Северна Македонија, која има 6,8 тони резерви на злато. Следат Словенија со 3,17 тони и Босна и Херцеговина со 2,98 тони, потоа Црна Гора со 1,09 тони.
На последното место е Хрватска, која ги распродаде сите резерви на злато во 2001 година.

Хрватската народна банка тогаш донесе одлука да продаде 13.127 тони златни резерви по тогашна цена од 272 долари за унца, што и обезбеди на државата околу 115 милиони долари. Останатите резерви на злато „заминаа“ во 2005 година по цена од 496 долари за унца, откако Хрватска заработи околу 31 милиони долари.

Да ги зачуваа тие резерви, денес тие ќе вредеа околу 735 милиони долари.

Резервите на црногорското злато, кои беа наследени од поранешна СФРЈ, не се зголемени ниту за грам и не се во земјата.

Имено, во 2017 година тие беа заложени по трет пат за заем во „Кредит Свис“ банка. Ќе останат таму до 2027 година додека не се отплати заемот, откако е земен на десет години.

Цената на златото паѓа

Меѓународната рејтинг агенција Фич предвидува дека цената на златото годинава ќе падне од 1.734 на 1.600 долари за унца, а во 2022 година ќе се намали на 1.400 долари поради зголемената побарувачка како резултат на инвестициските текови и набавките од централната банка.

Рејтинг агенцијата објави дека очекува цените на златото да паднат на 1.200 американски долари за унца до 2023 година, објави РТ.

Цената на една унца злато во петокот, на 9 април, беше 1.741,20 долари за унца.

Поврзани вести

Лукаревска: Изгласани законските измени, Викенд без ДДВ обезбедува повеќе пари кај граѓаните

Ангеловска-Бежовска: Депозитите на граѓаните се безбедни

Бектеши: Владата ќе ја продолжи поддршката 14.500 денари по вработен, ако има финансиски можност

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!