Стандард
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Обезбедуваме поддршка за да ја задржиме ивент индустријата жива

Не станува збор за поддршка за да се седи под клуч во услови на пандемија, туку обратно – овозможуваме буџет кој ќе ја држи оваа економска гранка жива, активна, за да се создава содржина, да зрачат овие оператори во етер, да се продуцира нова програма и секако тие содржини да доаѓаат до граѓаните, до различните публики, до народот, вели вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи за „Слободен печат“.

Новиот предлог не вклучува строги ограничувања во формата, туку ќе се поддржи секаков тип настани од јавен карактер, од концерти до изложби, претстави, проекции, јавни предавања, фестивали, свечености.

Поврзани вести

Битиќи: Отвораме стратешки прашања со коморите кои не се отворени повеќе од 10 години

Влатко Зорба

Оние кои не доставиле комплетно барање за финансиска поддршка, може тоа да го направат до 31 март

Влатко Зорба

Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори – блиску сме до европскиот просек

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!