Таг : Северна Македонија

МАКЕДОНИЈА

НАТО: Приемот на С. Македонија покажува дека мултилатерализмот треба да се зајакне

Влатко Зорба
Северна Македонија денеска учествуваше на својот прв министерски состанок како полноправно членка на НАТО Алијансата, министерски кој се одржа преку безбедна видео врска помеѓу триесетте...
Политика

Вархеји: С. Македонија го потврди своето учество во Заедничкиот договор за набавка

Влатко Зорба
Сите шест партнери на ЕУ од Западен Балкан – Северна Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово го потврдија своето учество во...
Политика

Мијатовиќ: Македонците не се признаени како национално малцинство во Бугарија

Влатко Зорба
Дуња Мијатовиќ е четвртиот комесар за човекови права на Советот на Европа, која се осврнува на правата на лицата кои се самоопределуваат како етнички Македонци...
Политика

Баша со честитки за членството во НАТО: Задоцнет процес, но заслужено достигнување

Влатко Зорба
Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша и честита на Северна Македонија за членството во НАТО. Во објава на Фесјбук, Баша пишува...
Политика

Заев: Кратењето на платите на администрацијата не е добра вест, но тоа реалноста

Влатко Зорба
Кратењето на платите на администрацијата не е добра вест, но тоа реалноста. Јас како претседател на СДСМ не се откажувам. И ние во партијата имаме...
Некатегоризирано

Известувачите на ПССЕ ја поздравија одлуката на Советот на ЕУ да ги отвори преговорите со С. Македонија и Албанија

Влатко Зорба
Известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за мониторингот со Албанија, Џо О’Рајли и Петер Аиде и известувачот за пост- мониторинг дијалогот со...
Политика

Француски медиуми: Патот на С. Македонија кон ЕУ ќе биде долг и тежок

Влатко Зорба
Францускиот печат во освртот на одлуката на министрите за европски прашања на ЕУ потсетува дека по зеленото светло за почеток на преговорите со Северна Македонија...
Политика

Блок: Не гледам пречка веднаш да се одржи првата меѓувладина конференција со С. Македонија

Влатко Зорба
Холандскиот министер за надворешни работи Стефан Блок за МИА изјави дека не гледа пречка веднаш да се одржи првата меѓувладина конференција со Република Северна Македонија....
Политика

Вархеји и Рот потврдија: С.Македонија почнува преговори со ЕУ

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на својот Твитер рофил соопшти дека земјите-членки на ЕУ денес постигнаа договор за започнување преговори за пристапување на Северна Македонија...
Политика

ЕУ денеска формално одлучува за почетокот на преговорите со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска преку видеоконференција треба да ги одобрат заклучоците финализирани на амбасадорско ниво со кои се дава зелено светло за...