Таг : Берлин

Вести

Фигурата на Трамп исфрлена од Мадам Тисо во Берлин

Влатко Зорба
Восочниот музеј „Мадам Тисо“ во Берлин ја отстрани фигурата на Доналд Трамп „како подготвителна мерка пред претседателските избори во САД“. Сепак, фигурата на претходникот на...
СВЕТ

Берлин: Мистериозен напад врз 70 музејски експонати

Stefanija Kuzmanovska
Беше претставен како еден од најголемите напади врз уметноста во повоената германска историја, но на властите им беа потребни две недели да го пријават тоа....
СВЕТ

Кампања на Берлин за корона: Среден прст за сите без маска

Stefanija Kuzmanovska
Агенцијата за туризам во Берлин започна нова, прилично провокативна кампања за промовирање на свеста за епидемијата на коронавирус. „Кренат показалец за сите оние кои немаат...
Вести

Берлин и Франкфурт воведуваат полициски час поради бројот на заразени

Влатко Зорба
Градските власти на Берлин и Франкфурт денеска одлучија да воведат полициски час и мерки за ограничување на социјалниот контакт поради загрижувачкото зголемување на бројот на...
СВЕТ

Берлин постави услов за воведување санкции во врска со случајот Навални

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека е убеден дека Русија „нема да ги избегне санкциите на Европската унија“ во случајот со Алексеј...
Политика

Берлин ја предупреди Софија: Не ја блокирајте С. Македонија!

Влатко Зорба
Не треба да се додаваат нови услови за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, рече денеска во Брисел германскиот министер за европски прашања Михаел...
Вести

Демонстрации во Берлин, бараат земјите од ЕУ да ги примат мигрантите

Влатко Зорба
Демонстрантите во Берлин денеска ги повикаа земјите од Европската унија да им дозволат на мигрантите блокирани во грчките кампови да влезат во нив, пред ЕУ...
Забава

Хурем е повторно бремена, крие кој е татко на детето

Влатко Зорба
Турската актерка Мерием Узерли, позната по улогата на Султанката Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“, чека уште едно дете, пренесуваат турските медиуми. „Јас сум бремена пет...
СВЕТ

Протести во Берлин против најновите мерки за сузбивање на пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Десетици илјади жители на Берлин протестираат против најновите мерки за сузбивање на пандемијата на коронавирус. Локалните власти првично го забранија собирот, но по жалбата на...
СВЕТ

Берлин забрани демонстрации на противниците на епидемиолошките мерки

Stefanija Kuzmanovska
Берлинските власти денеска забранија неколку демонстрации против мерките воведени во борбата против ширењето на коронавирусот, планирани за викенд. Официјални лица изјавија дека демонстрантите најверојатно ќе...