СТАНДАРД life

Берлин

КОМПАНИИ

Тесла инвестираше скоро 6 милијарди евра во фабриката близу Берлин

Влатко Зорба
Американскиот производител на електрични автомобили Тесла инвестираше околу 5,8 милијарди евра во првата фабрика во Европа, близу Берлин, објави германската телевизија ЗДФ. Американскиот производител не...
КОМПАНИИ

Присуството на Тесла ја стимулира индустријата за електрични автомобили во Германија

Влатко Зорба
Најбогатиот човек на планетата, Елон Маск, ја изненади автомобилската индустрија со избирање на мал град во Источна Германија за неговата прва европска фабрика за склопување...
КОМПАНИИ

Тесла ќе произведува нов тип на батерии во Берлин

Влатко Зорба
Американскиот производител на електрични автомобили, Тесла ќе гради фабрика за батерии за автомобили во околината на Берлин, во која планира да воведе нова, иновативна технологија...
КОМПАНИИ

Маск во Берлин: Сè поретко ќе се случува некој да вози автомобил сам

msp-admin
Американскиот претприемач Елон Маск во вторникот во Берлин рече дека верува дека повеќето автомобили ќе возат сами за десет години. – Ќе стане сè поретко...
ЕКОНОМИЈА

Војната за СЕВЕРЕН ТЕК 2 влегува во експлозивна фаза, дали Берлин ќе попушти пред притисокот на САД?

Stefanija Kuzmanovska
Германија се обиде да „ѝ угоди“ на Америка по прашањето за гасоводот „Северен тек 2“ со тоа што започна со изградба на терминал за американски...
АНАЛИЗИ

Берлин вади „голема базука“ против коронавирусот

msp-admin
Германската влада дава пакет од 750 милијарди евра финансиска помош за економијата. Една од мерките предвидува државата да доплати за оние работници, кои минале на...
КОМПАНИИ

Tesla сече шума за да гради „гигафабрика“ во близина на Берлин

msp-admin
Американската компанија Tesla доби дозвола од судот во Германија да продолжи со сечата на шумата во близина на Берлин за да ја изгради првата „гигафабрика“...