СТАНДАРД life

Електричен автомобил

КОМПАНИИ

Се подготвува целосно електричен Lamborghini

Првиот целосно електричен автомобил Lamborghini е официјално потврден (ќе се најде во продажба во втората половина на деценијата), а италијанскиот производител најави и дека ќе...
КОМПАНИИ

„Maserati Neptune“: Електричен суперавтомобил на иднината? (ФОТО/ВИДЕО)

Влатко Зорба
Елеганција, стил, спортски израз и изведба со долго и славно наследство – со овие зборови Maserati ја опишува својата традиција на иновации. Maserati и тркачката...
КОМПАНИИ

Renault подготвува електрична „четворка“ во ретро стил

Влатко Зорба
Францускиот производител ќе ја искористи безвременската популарност на моделот „Renault 4“ за својата електрична офанзива. Кон средината на јануари, Renault го претстави концептот „5 EV...
КОМПАНИИ

Електричен автомобил којшто никогаш не треба да се полни

msp-admin
Компанијата Aptera, којашто во 2011-та година запре со развој на идејата бидејќи не успеа да обезбеди финансиски средства за својот електричен автомобил на три тркала,...
КОМПАНИИ

Маск во Берлин: Сè поретко ќе се случува некој да вози автомобил сам

msp-admin
Американскиот претприемач Елон Маск во вторникот во Берлин рече дека верува дека повеќето автомобили ќе возат сами за десет години. – Ќе стане сè поретко...
КОМПАНИИ

Не очекувајте електричен автомобил од Ферари во скоро време

msp-admin
Ако сте љубител на спортски автомобили и со нетрпение го очекувате првиот електричен модел на Ферари, имаме лоши вести за вас. Компанијата има намера да...
КОМПАНИИ

Секој седми нов автомобил ќе биде електричен во 2024 година

msp-admin
Околу 2,4 милиони електрични возила се продадени ширум светот во последната година, но до 2024 година нивниот број би можел да се зголеми повеќе од...