Стандард
КОМПАНИИ

Доларот тоне се подлабоко, јуанот и еврото растат

Со рекордно ниски каматни стапки во САД, огромен дефицит на САД и континуирана глобална трговија, доларот ослабна уште повеќе со влегувањето во новата година – откако минатата година изгуби скоро седум проценти од својата вредност.

Американскиот долар го достигна најниското ниво во понеделникот, последен пат забележано во средината на 2018 година, бидејќи биков тренд на глобалните пазари ги поттикна инвеститорите да купат „поризични“ валути како кинескиот јуан и еврото.

Кинескиот јуан се искачи на 6,44 јуани за долар откако Пекинг ја намали тежината на американскиот долар во корпата за клучните валутни индекси.

Еврото, кое го надмина новогодишниот праг од профит, порасна за 0,6 проценти на 1,22294 долари, нешто под највисокото во 2018 година.

Најпопуларната криптовалута во светот, Bitcoin, денеска се искачи на рекордни 35.000 американски долари.

Поврзани вести

IQOSот излезе на пазарот во САД со дозвола од Управата за храна и лекови

msp-admin

Правилата за инвестиции, што ги следи Ворен Бафет

Влатко Зорба

Крај за евтините авионски билети? Се бара забрана на летови од 9,99 евра

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!