Стандард
КОМПАНИИ

ЛЕГЕНДАРЕН ИНВЕСТИТОР ПРЕДУПРЕДУВА: Берзите пред еден од НАЈГОЛЕМИТЕ ПАДОВИ во историјата

Познатата инвестициска банка Голдман Сакс го отфрла тврдењето дека берзите се многу преценети. Со оглед на приносот на обврзниците и цената на парите, индексите сè уште тргуваат под историскиот просек, им рекоа на своите клиенти.

Притоа, тие се потпираат на мислењето на економистот и нобеловец Роберт Шилер, кој ги разви методите за нумерирање на најбројните методи, пренесува Seebiz.

„Со екстремно ниски каматни стапки што ќе останат на ова ниво уште некое време, сопственичките хартии од вредност остануваат привлечни, особено во споредба со обврзниците“, напиша Шилер во својата анализа.

Легендарниот инвеститор Џереми Грантам ја гледа моменталната состојба на берзата на сосема поинаков начин. Во интервју за Блумберг, тој посочи дека пакетот стимулации од 1,9 трилиони долари, што Џо Бајден сака да го протурка во Конгресот на САД, ќе ја премести берзата на уште понадуени „височини“, бидејќи дел од тие пари несомнено ќе слетаат на берзите.

Веќе за претходните два пакети, Грантам, кој прецизно ги предвиде претходните два пада на акциите, процени дека мерките за поттик не ги зголемуваат инвестициите и производството, но секако завршија барем делумно во акции, што е тажна вистина. Тој стравува дека сè ќе заврши лошо кога „играчите ќе го фрлат последниот чип на масата“.

„Кога пазарите пропаѓаат, тоа може да биде еден од најголемите „балони“ во финансиската историја“, стравува Грантам.

Затоа, ќе биде потребно полека да се ограничи желбата за профит, која отсекогаш била многу тешка. Грчкиот писател Софокле уште во Антигона велел: „Надежта за профит веќе доведе многу луѓе во пропаст“.

Поврзани вести

Сите Xiaomi смартфони во 2020 година, со цена од над 250 евра, ќе бидат со 5G

msp-admin

Форд тестира „паметни алки“ за контрола на растојанието меѓу работниците

Арсовска: Губиме големи странски инвестиции, неопходна е посветеност на структурните реформи

msp-admin