Стандард
БИЗЛАЈФ

ЖИВОТОТ ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ Е ТОЛКУ ЕВТИН, што некаде не е потребно ни да работите

Короната им донесе големи промени на многумина, и тие честопати одлучуваат да го продолжат својот живот на ново место кога сè ќе заврши. Во врска со ова, треба да се земат предвид сите аспекти на животот во другите земји, а за многумина, трошоците, како и природните одлики и односот на државата кон населението се основа за понатамошно размислување и одлуки.

Порталот „International Living“ редовно објавува список на земји во кои е добро да се троши пензија, имајќи ги предвид трошоците за живот, климата и здравствената заштита. Овој пат, списанието „Forbes“ ја претстави листата како многу добар предлог на земји за секој што некогаш помислил да се пресели во држава, во која трошоците за живот се многу ефтини.

Иако некои од овие земји не се разликуваат многу во однос на трошоците од нашата земја, а некои се дури и поскапи, тие можат да бидат земени во предвид.

Малта

Како што пишува „Forbes“, во срцето на Средоземното Море, Малта претставува најдоброто од јужно-европската грациозност, како и еден од најквалитетните стилови на живот во Европа.

Една од најдобрите причини да се живее тука е локацијата. Сместена е јужно од Италија и северно од Тунис, а местата како Грција, Турција, Израел, Египет, Мароко, Шпанија и Франција се оддалечени само на краток траект или лет.

Украсен е со одлична инфраструктура, привлечна архитектура, пријателски настроени жители кои зборуваат на англиски јазик, како и пријатна клима во текот на целата година. Според годинешниот извештај на WorldRiskIndex, по Катар, Малта е на врвот на листата на најбезбедни земји во светот од природни катастрофи. Покрај тоа, цените на Малта, без оглед на бројот на туристи, сè уште се прифатливи.

„Forbes“ за живеење ги препорачува Валета, Гозо и Комино.

Португалија

Заедно со Порто, Лисабон е цел на туристите кои бараат повеќе од само излежување на песок. Градот, кој се протега на повеќе ридови, е идеална комбинација на срдечни луѓе и пријателски цени.

Оваа земја во југозападниот агол на Европа има нешто за секого, вели списанието. Живи градови, милји златни песочни плажи, зелени ридови, едни од најдобрите здравствени услуги во светот, ниски трошоци за живот и безбедност.

На списокот на прекрасни градови, заедно со Лисабон и Порто секако се наоѓаат и Обидос, кој е горд на својот замок и sидини, Ламего во срцето на долината Дуоро, крајбрежната Коста Нова, Монсараз и други. Истражувањето на „Expat Insider“, кое покажува каков е животот за некој новодојденец, исто така може да послужи како мотивација. Според искуствата на странските граѓани, Португалија го носи златниот медал на списокот на најсрдечни домаќини.

Костарика

Костарика, земја лоцирана помеѓу Никарагва, Панама, Карипското Море и Тихиот Океан, исто така се нарекува Швајцарија на Централна Америка, а според „Forbes“, таа е на врвот на најпосакуваните земји во 2021 година.

Разумни трошоци за живот, влада што се грижи за своите жители, широк избор на недвижнини, природни убавини и пријателски расположени луѓе се само некои од аргументите што ги наведуваат. Според пресметките на магазинот, самец може да живее удобно со околу 1.615 американски долари месечно, додека еден пар може да живее со околу 2.000 американски долари месечно, вклучително и закупнина за двособен дом со клима уред, плус намирници, забава, превоз и здравствена заштита

Панама

Погледот на океанот, топлото време и содржината на еден голем град, во средина без урагани, е нешто што ќе го добиете ако одлучите да се преселите во една од најбогатите земји во регионот.

Позната по својот познат канал, Панама е една од земјите во Латинска Америка која неуморно се развива.

Главниот град на градот Панама е еден од најевтините престолнини во светот. Постојат многу хотели, ресторани и клубови, јавниот превоз е невообичаено ефтин, а за малку пари можете да јадете колку ви душа сака. Покрај главниот град, добри идеи за престој вклучуваат регионот Бокас дел Торо, планинскиот град Бокете, Сан Карлос за љубителите на плажа, руралното село Санта Фе или вулканскиот град Ел Вале.

Малезија

Малезија е идеална дестинација за луѓе кои не можат да го поднесат студот – тропската клима е голем плус. Покрај топлината и прифатливите цени, Малезија нуди и прекрасни плажи, острови и џунгли, возбудливи градови и гурманска храна.

Во Малезија, лесно ќе стекнете нови пријатели затоа што англискиот јазик неофицијално е прв јазик. Многу имигранти живеат во Куала Лумпур и Пенанг и има директни летови од двата града до повеќе од 30 различни земји, што ја прави Малезија совршена база за истражување на природните, историските и културните богатства на Југоисточна Азија.

Апартман со две или три спални соби може да се изнајми за околу 550 до 650 долари месечно. Дали сакате да живеете како крал? Апартман од 2.300 квадратни метри со три или четири спални соби, три до пет бањи и балкон со поглед кон океанот во модерна висококатница со базен, теретана и 24-часовно обезбедување ќе чини од 750 до 1.000 американски долари месечно.

Еквадор

Еквадор е земја каде просечната годишна температура е околу 20 степени Целзиусови. Со повеќе од 850 километри крајбрежје, не е ни чудо што Еквадор има едни од најубавите плажи на светот.

За оние кои бараат нова адреса, изборот е често Кито, град со прекрасни плоштади, продавници, луксузни барови и ресторани сместени во историски згради или културниот центар на Еквадор – Куенка, Салинас на плажа, заспаното село Котакачи и Вилкабамба, познат по својата лежерност.

Едно лице може да живее во Еквадор со од 1.210 до 1.525 долари месечно, во зависност од локацијата и начинот на живот. Двојка може да живее тука со 1.650 до 1.825 долари месечно.

Изнајмувањето е прифатливо – двособен стан со две бањи во центарот на Куенка ќе чини 500 долари месечно. Или, пак, можете да купите куќа на плажа на брегот на Пацификот или стан со прекрасен поглед на Андите за помалку од 150 000 американски долари. Храната е исто така ефтина, според „Forbes“.

Поврзани вести

Зошто НИКОГАШ не треба да работите БЕСПЛАТНО?

Влатко Зорба

ПОКРАЈ БОЛКИ ВО ГРБОТ, МОЗОКОТ ПОБАВНО РАБОТИ: Што се случува со вашето тело ако седите премногу?

Влатко Зорба

Маск објави песна, ја продава за 1,12 милиони долари

Влатко Зорба