Таг : листа

ЕКОНОМИЈА

„Форбс“: Најбогатиот Французин, стана уште побогат

Берта Китинска
Шефот на францускиот концерн за производство на луксузна стока, Луј Витон Мо Хенеси (ЛВМХ), Бернард Арно, најбогатиот Французин, минатата недела го зголеми своето богатство за...
СВЕТ

Тихановска на листата на барани лица во Русија

Stefanija Kuzmanovska
Италијанска АНСА јавува дека кандидатката на опозицијата на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, Светлана Тихановска, е ставена на листата на барани лица во Русија. Повикувајќи...
Политика

Владата ги откри имињата од предлог-листата на Заев за заменици-министри

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија, во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието на Република Северна Македонија ја достави листата со предлози за заменици-министри. За...
ЕКОНОМИЈА

Листата на најбогати Руси има нов лидер

Stefanija Kuzmanovska
За првпат откако „Форбс“ има листа на најбогати Руси, на првото место се најде Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полус“. Пробивот...
МАКЕДОНИЈА

Утре јавно ќе бидат објавени 138 лица кои не примиле решенија за самоизолација

Министерот за здравство Венко Филипче во врска со претстојното објавување на списокот на 138 лица кои не биле достапни за инспекторите од Државниот санитарен и...
ЕКОНОМИЈА

Листа на држави најдобри за жени, еве како стои Македонија

Stefanija Kuzmanovska
Во новиот извештај којшто неодамна го објави светскиот бизнис магазин Ceoworld, Шведска е рангирана како најдобра земја на светот за жени. На овој список се...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: Нови 67 заразени во Скопје, Чаир на врвот по бројот на активни случаи

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19, од кои 67 се од Скопје. Листа на активни...
Скопје

Чаир има повеќе активни случаи со коронавирус од Штип

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје...
МАКЕДОНИЈА

МАПА Ковид 19: Регистриран првиот позитивен случај во Валандово, овие 6 градови се се уште „заштитени зони“

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа потврден е 41 нов случај на COVID-19. По градови: Скопје -17, Куманово -11, Прилеп– 5, Тетово – 3, Кавадарци – 1,...