ЕКОНОМИЈА

Листата на најбогати Руси има нов лидер

За првпат откако „Форбс“ има листа на најбогати Руси, на првото место се најде Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полус“.

Пробивот на листата му го овозможи рекордниот скок на цената на златото на пазарот.

„Имотот на семејството на сенаторот од Дагестан, Сулејман Керимов, се проценува на 24,7 милијарди долари и се зголеми за 1,7 милијарди од почетокот на денот“, пишува „Форбс“.

Керимов на листата го престигна Владимир Потанњин од компанијата „Норникеj“, чие богатство се проценува на 24,6 милијарди долари, пренесува „Спутник“.

Поврзани вести

За кои фирми и занаетчии важи мерката од 14.500 денари месечно за секој вработен?

Берта Китинска

САД: Речиси осум милиони луѓе беа отпуштени во април

Stefanija Kuzmanovska

Пандемијата со Ковид-19 предизвика берзите ширум светот да бележат пад

Доставени 25 мерки за економски спас, ССК очекува Владата да ги усвои

Берта Китинска

Бектеши: Финансиска поддршка за компании кои беа храбри и инвестираа во време на коронакризата

Во рестораните ќе бидат легитимирани само малолетните лица кои ќе побараат алкохол, вели Пауновски