ЕКОНОМИЈА

„Форбс“: Најбогатиот Французин, стана уште побогат

Шефот на францускиот концерн за производство на луксузна стока, Луј Витон Мо Хенеси (ЛВМХ), Бернард Арно, најбогатиот Французин, минатата недела го зголеми своето богатство за осум милијарди долари, на бранот пораст на цените на акциите, пренесува Форбс.

Пандемијата на вирусот корона го уништи светскиот пазар на луксузни стоки, но минатата недела конгломератот „Луј Витон“ објави знаци на опоравување во таа активност, па затоа во периодот од 15 до 22 октомври, вредноста на акциите загриженоста се зголеми за шест проценки.

Со тоа вкупното богатство на Арно изнесува 122 милијарди долари, но „Форбс“ напоменува дека таквите промени на неговото салдо не значат дека состојбата во компанијата се движи кон подобро.

Имено, Луј Витон, кој е сопственик на брендовите, како што се Bvlgari, Guerlian и Dom Perignon, соопшти дека намалувањето на добивката изнесува 21 отсто во првите девет месеци од годинава.

Приходот од продажбата на козметика, пијалак, накит и малопродажбата во третото тримесечие, бил помал отколку во истиот период минатата година. Меѓутоа, добивката од продажба на кожна галантерија и облека се зголемила 12 отсто, најмногу благодарејќи на силната продажба од модните куќи Луј Витон и Диор.

Поврзани вести

Овој пат Кина нема да ја спасува светската економија

Stefanija Kuzmanovska

Ангеловска: Приходите се пониски за 8,9%, даночните приходи за 12,9%

Дали мерките за надминување на економската криза на СДСМ се оправдан потег?

Влатко Зорба

Ангеловска: Ќе има кратења на одредени стоки и услуги и одредени капитални услуги

АХВ: Затворени 48 угостителски објекти, 215 кафемати се забранети за употреба

Берта Китинска

Започна предвремната исплата на пензиите