Таг : држави

МАГАЗИН

На Евровизија следната година ќе учествува 41 држава

Stefanija Kuzmanovska
Европската радиодифузна унија соопшти дека 41 држава го потврдила учеството на „Избор за песна на Евровизија“, која следната година треба да се одржи во холандскиот...
АНАЛИЗИ

Бајден ита кон победата: Ги презема државите на Трамп

Stefanija Kuzmanovska
Пандемија на коронавирус што однесе повеќе од 220.000 американски животи може скапо да го чини Трамп. И покрај фактот дека Републиканската партија успешно ги освои...
СВЕТ

Државите ширум светот воведуваат ограничувања за патувања по новите случаи на корона

Stefanija Kuzmanovska
Државите во Азија во понеделникот воведоа нови ограничувања, а британското ненадејно воведување на карантин за патниците од Шпанија ја погоди туристичката сезона на таа земја,...
ЕКОНОМИЈА

Листа на држави најдобри за жени, еве како стои Македонија

Stefanija Kuzmanovska
Во новиот извештај којшто неодамна го објави светскиот бизнис магазин Ceoworld, Шведска е рангирана како најдобра земја на светот за жени. На овој список се...
АНАЛИЗИ

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Здравствените власти стравуваат дека бројот на заразени од коронавирус во Либан, Ирак и Сирија ги надмина бројките во официјалните извештаи на трите држави, тврдејќи дека...
Компании и пазар

Во пензија скоро 27 години – Во овие држави најдолго траат пензионерските денови

Stefanija Kuzmanovska
Најновите расположливи податоци на (Organisation for Economic Co-operation and Development) Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека најмногу време во пензија поминуваат Французите,...
Вести

7 држави останаа без право на глас во Генералното собрание на ОН

Влатко Зорба
Погодениот од криза Либан, рече дека „жали“ што е меѓу седумте држави кои го изгубија својот глас во Генералното собрание на ОН за неисполнување на...