Стандард
ЕКОНОМИЈА

Владата ја објави листата на граѓани кои ќе добијат помош со четвриот сет мерки

На страницата kupuvamdomasno.gov.mk се објавени списоците со имињата на граѓаните кои добиле финансиска помош.Потребно е да говнесет својот матичен број и да проверите дали вашето име е на списокот.

Владата на вчерашната седница донесе одлука за четвртиот сет мерки, со кои доделува помош на граѓаните.

„Владата им излезе во пресрет на барањата и иницијативите на повеќе субјекти погодени од кризата и на предлог на  Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна задолжен за економски прашања, во соработка со Претседателот на Владата и Генералниот Секретаријат донесе одлука дополнителниот сет на мерки во вкупен износ изнесува 488.803.928,00 денари, односно околу 8 милиони евра.“, се вели во соопштението.

Финансиската поддршка во износ од 6.000 денари е намената за ранливите категории на граѓани се однесува на  стечајни работници, самохрани родители, корисници на пензија до 15.000 денари, пасивни баратели на работа, уметници, граѓани од 16 години до 29 години, деца без родители.

Според Законот средствата ќе треба да се потрошат до 25 декември.

Поврзани вести

Владата ја донесе еколошката уредба за данокот за моторни возила

3 клучни структурни предизвици кои треба да се надминат за да се поттикне конкурентноста и инклузивниот раст во земјава

Влатко Зорба

Јовановска: Се бараат работници во производството и услужните дејности, 800 компании направија нови вработувања

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!