СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Груби: Субвенции за приватните компании кои ќе вработат Албанци

Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави вицепремиер Артан Груби во „Click Plus“ на ТВ21.

Тој додаде дека оваа мерка во Влада ќе се разгледува во следниот период.

„Доколку приватни компании вработуваат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници ќе ја разгледаме можноста да ги субвенционираме овие компании. “, изајви  Груби.

Поврзани вести

Петров: Ќе создадеме европски стандарди и услови за странските претприемачи да работат и живеат во Македонија

Влатко Зорба

Скопје го надмина Охрид по бројот на ноќевања

Влатко Зорба

Јосифовски се стекнал со 90 обични акции од Макпетрол

Влатко Зорба