Стандард

дигитален јуан

КОМПАНИИ

САД ги разгледуваат потенцијалните закани од дигиталниот јуан

Влатко Зорба
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден собира податоци за плановите на Кина да го користи дигиталниот јуан, а американските служби предупредуваат дека Кина може да...
АНАЛИЗИ

Планот за дигитаниот јуан во Кина ги попречува најголемите пазари на биткоин

Влатко Зорба
Силното рели на биткоин може да создаде проблеми во Кина, бидејќи нацијата напредува со напори да создаде дигитална верзија на нејзината валута. „Ова е затоа...
КРИПТОВАЛУТИ

Кина го тестира дигиталниот јуан во Пекинг

Влатко Зорба
За време на денот на прославата на Лунарната Нова година, кинеските власти издадоа дигитален јуан вреден 10 милиони „физички“ јуани, или приближно 1,5 милиони американски...
КРИПТОВАЛУТИ

Жители на Шенжен ќе добијат дигитален јуан како дел од лотарија

Влатко Зорба
Програмите за промовирање на широко усвојување на дигиталната валута на кинеската централна банка, позната како DC / EP или дигитален јуан, продолжуваат да се развиваат....