Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Жители на Шенжен ќе добијат дигитален јуан како дел од лотарија

Програмите за промовирање на широко усвојување на дигиталната валута на кинеската централна банка, позната како DC / EP или дигитален јуан, продолжуваат да се развиваат.

Како новогодишна понуда, градот Шенжен им нуди на своите жители можност да се пријават на општинска лотарија од 1 јануари, а регистрациите завршија утрово, 4 јануари во 10 часот по локално време.

Заинтересираните можеа да се пријават на лотарија користејќи ја платформата за регистрација на настани iShenzhen, се вели во соопштението на Владата на Шенжен.

Вкупно, градот планира да им даде 100.000 „црвени пликови“ на добитниците на лотаријата, секој од нив содржи 200 дигитални јуани (приближно 31 долар). Вкупната вредност на ковертите се проценува на околу 3 милиони американски долари и примателите ќе можат да ја потрошат својата донирана валута кај 10.000 поддржани трговци. Пликовите ќе бидат активни само 10 дена, по што валутата ќе истече.

За да ја потрошат својата валута, добитниците на лотарија ќе треба да преземат и инсталираат апликација и да отворат личен дигитален паричник, откако претходно ги обезбедиле своите лични карти и броеви на мобилни телефони за регистрација.

Како што претходно беше објавено, долгоочекуваната кинеска дигитална валута веќе е користена во повеќе од 4 милиони трансакции до ноември 2020 година, во вкупна вредност од над 2 милијарди јуани (299 милиони американски долари). Пилотите продолжија од април истата година, со рани тестови со фокус на големите градови како Шенжен, Ченгду, Сужоу и Ксионганг.

Откривањето на дигиталниот јуан ги поттикна владините претставници и новинарите да ги анализираат неговите потенцијални геополитички импликации и потенцијалното влијание врз глобалниот финансиски систем, кој продолжува да се врти околу американскиот долар како глобална резервна валута.

Во средината на декември, South China Morning Post го цитираше Жоу Сјаочуан, претседател на Кинеската финансиска асоцијација и поранешен гувернер на Народната банка на Кина, кој рече дека DC / EP не е наменет да ги замени глобалните фиат валути како што се американскиот долар или еврото.

Поврзани вести

Етереум е нов хит на пазарот на криптовалути, еве зошто

Влатко Зорба

Кубан: Криптовалутите ќе го променат начинот на работа на повеќето бизниси

Влатко Зорба

Компанија за „копање“ Bitcoin со пазарна вредност од над милијарда долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!