Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот падна за повеќе од 6 проценти

Цената на биткоинот падна денес за повеќе од 6 проценти, откако во неделата скокна на рекордни 58.354 долари, бидејќи продажбата на акции на глобалните пазари го потисна апетитот на ризичните инвеститори.

Со најпопуларната криптовалута во светот се тргуваше до 11:00 часот по средноевропско време по цена од 54 000 долари, пренесува Ројтерс.

Само еден ден порано, тој достигна нов хистеричен максимум, скоро двојно зголемување на неговата вредност во споредба со почетокот на годината.

Биткоинот минатиот петок забележа пазарна капитализација од 1,0 трилиони долари. Ривалската виртуелна валута, етереум, исто така падна за 7,0 проценти денес, на 1798 долари.

Поврзани вести

Обвинети 30 лица поврзани со хакирањето на Coincheck

Влатко Зорба

Биткоин надмина 60.000 долари: Кој е најзаслужен за добриот почеток на месецот?

Влатко Зорба

Ситибанк: Биткоинот може да стане претпочитана валута за меѓународно тргување

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!