Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Bitcoin проби 41.000 долари – подемот продолжува

Нов ден, нов рекорд за цената на Bitcoin (BTC).

Најголемата криптовалута во петокот објави нова највисока цена од 41.671 долари(во моментот на пишувањето на веста), надминувајќи ја максималната достигната во четвртокот од 40.123 долари, според податоците на CoinMarketCap.

Цените се зголемија двојно за помалку од еден месец – типично за еуфоријата на биковиот пазар.

„Основите излегоа преку прозорецот и ирационалната возбуда може да го забрза Bitcoin (BTC, + 11,90%) над нивото од 50.000 американски долари …“, рече Џехан Чу, извршен директор на Kenetic Capital со седиште во Хонг Конг.

Растот на цените беше поддржан со зголемена активност во ланецот и зголемена акумулација на големи инвеститори.

На пример, бројот на активни адреси се зголеми на рекордно високо ниво од 1.343.925, надминувајќи го претходниот врв забележан во декември 2017 година, според „Glassnode“.

Бројот на адреси што содржат најмалку 1.000 BTC се опорави од падот на крајот на декември за да постави нов врв од 2.334.

Поврзани вести

Bitcoin стигна до 34.544 долари на својот 12-ти роденден

Влатко Зорба

Ripple и Coinbase префрлија 76,7 милиони XRP

Влатко Зорба

Goldman Sachs влегува во пространството на криптовалутите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!