Стандард

АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Електрични возила: клучна алка за почист транспорт?

Влатко Зорба
И покрај коронавирусот што строго ги ограничи патувањата и движењето, во 2020 година вкупната продажба на електрични возила на глобално ниво се зголеми за 43%....
АНАЛИЗИ

Зошто повторно почнавме да чуваме пари под душек?

Влатко Зорба
Со преминување на светот кон плаќање за стоки и услуги по електронски пат, вие би очекувале да се намали обемот и вредноста на хартиените пари...
АНАЛИЗИ

Светска војна за вакцини

Влатко Зорба
По Втората до крајот на Студената војна, целата планета постојано се плашеше од можноста за нов конфликт, пред се нуклеарно оружје. Глобалната политичка сцена е...
АНАЛИЗИ

Давид против Голијат: Како поради Reddit се случи „совршена бура“ на Волстрит ?

Влатко Зорба
Историјата е напишана – со овие зборови еден корисник на Reddit ја опиша ситуацијата што во моментов се одвива околу компанијата за видео игри GameStop....
АНАЛИЗИ

Економското закрепнување забавува поради тешкото ширење на вакцините (инфографик)

Влатко Зорба
Светската економија во 2021 година се соочува со потежок почеток отколку што се очекуваше, бидејќи се зголемуваат случаите на Ковид-19 и потребно е време да...
АНАЛИЗИ

Како пандемијата ја смени светската економија? (инфографик)

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус се прошири во сите земји во светот. Распространувањето на Ковид-19 ги ​​остави националните економии и бизниси сметајќи ги трошоците и владите кои...
АНАЛИЗИ

Големата разлика меѓу богатите и сиромашните во Кина претставува закана за идниот раст

Влатко Зорба
Успешната контрола на Ковид-19 од страна на Кина ја направи единствената голема економија што расте минатата година, но големите нееднаквости во приходите и сè уште...
АНАЛИЗИ

Кои се најголемите добитници и губитници на големиот план од стимулaции на Бајден?

Влатко Зорба
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден објави пакет стимулации од 1,9 трилиони долари и берзата не беше воодушевена. Пакетот може да биде премногу расипнички и професионалните...
АНАЛИЗИ

Нееднаквостите меѓу земјите создаваат и нееднаквости кај вакцините

Влатко Зорба
Глобалните разлики во пристапот до вакцините Ковид-19 предизвикуваат загриженост дека континуираното ширење на коронавирусот ќе создаде поопасни верзии на патогенот, ослабувајќи ги медицинските оружја и...
АНАЛИЗИ

Alibaba се соочува со „егзистенцијална криза“

Влатко Зорба
Оваа година можеби е најважна за Alibaba откако е основана пред две децении. Најпознатата технолошка компанија во Кина се соочува со многу предизвици дома и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!