Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Астрономски инвестиции на големите крипто-рудари

Вредноста на криптовалутите расте во последно време, па потребата за квалитетна опрема за рударство соодветно се зголеми. Nvidia веќе имаше проблеми во текот на 2018 година, бидејќи не реагираше на фактот дека за рударство се користеше гејминг опрема, па сега е под притисок да не ја прави истата грешка и да ги остави гејмерите на цедило, поради што најави графички картички за рудари. Се чини дека веќе најде барем еден клиент за Cryptocurrency Mining Processor (CMP), а тоа е клиент што е повеќе од доволно.

Станува збор за фактот дека приватната компанија Hut 8 Mining Corp. нарача 18 илјади единици, благодарение на што ќе добијат 1.600 Gigahash. (Во зависност од кој алгоритам користи крипто-валутата, во повеќето случаи се „копа“ со графичките картички бидејќи нивната брзина по број на „хитови“ во секунда (H/s) е многу поголема од процесорот. Ова се нарекува хаш брзина и може да се изрази во мегахаш, гигахаш и терахаш во секунда – MH / s, GH / s, TH / s). Се работи за една од водечките компании кога станува збор за рударството на криптовалути и се фокусира на Биткоин. Бизнисот напредува, пред се затоа што моменталната вредност на Биткоин е скоро 60 илјади долари.

Nvidia објави заработка за последниот квартал од 2020 година на почетокот на 2021 година и може да се прочита дека достигнала пет милијарди долари, што е големо подобрување во однос на заработката од нешто повеќе од три милијарди долари од 2019 година. Се проценува дека помеѓу 100 милиони долари и 300 милиони долари беа од продажба на опрема што се користи за рударство на криптовалути. Затоа е најавена нова линија на процесори за рударство наречена NVIDIA CMP. Се очекува дека заработката од оваа линија ќе биде околу 15 милиони долари во првиот квартал, а производот првенствено ќе се продава на компании и физички лица кои „копаат“ на големо, т.н. индустриски рудари.

Hut 8 сепак нема да ги користи новите графички картички за Биткоин рударство, бидејќи оваа валута е „копана“ веќе некое време со помош на ASICs – Application Specific Integrated Circuits (интегрирано коло прилагодено за посебна намена наместо за општа употреба – на пример чип за работа во дигитален диктафон или чип за „рударство“), но за Етереум. Испораката на нарачаните единици, за кои беа издвоени 30 милиони долари, треба да започне во мај, а се очекува ова да го намали влијанието на „рударството“ на пазарот на графички картички, бидејќи гејмингот веќе подолго време страда од недостиг.

Поврзани вести

Кина го тестира дигиталниот јуан во Пекинг

Влатко Зорба

FCA: Инвеститорите во Bitcoin може да ги изгубат сите свои пари

Влатко Зорба

Растот на биткоин продолжува – надмина 53.000 долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!